ελληνική μουσική
    701 online   ·  210.861 μέλη

    Ψηφοφορία 4ου Διαγωνισμού Τραγουδιού

    sillia
    29.04.2015, 20:55

    Καλησπέρα !

    Να σε συγχαρώ για την συμμετοχή σου !Διαβάζοντά σε έμαθα ότι πίσω απο αυτό το τραγούδι είσαι εσύ!

    Αλλά μια απορία !

    Μας λες ότι ο αλγόριθμος τα έχει βάλει μαζί σου και διαρκώς σου αφαιρεί ψήφους?

    Απο τον 1ο όμιλο υποθέτω λόγω συμμετοχής σου θα  διάβασες τα όσα γράφτηκαν σε αυτό το τοπικ και οι διευκρινήσεις που δόθηκαν ....με ποιο τρόπο και για ποιό λόγο λειτουργεί αυτός ο (κακός) αλγόριθμος !

    Γιατί όλο αυτο το κατεβατό και η διαθεσή σου να αποσύρεις την συμμετοχή σου ?

    Μάλλον κάποιοι δεν ικανοποιήστε με κάτι λιγότερο απο την 5η εκλόγιμη θέση !

    Δεν μπορώ να δώσω άλλη ερμηνεία !

    ...........................................................

    Μπαίνω να συμπληρώσω και να θυμήσω ότι πρόκειται για γιορτή και όχι αγώνα δρόμου!

    Πάντα με σεβασμό και αγάπη

     

    [ τροποποιήθηκε από τον/την sillia, 29-04-2015 21:09 ]

    [ τροποποιήθηκε από τον/την sillia, 29-04-2015 21:13 ]


    jorge
    04.05.2015, 00:53

    Συγχαρητήρια στους συντελεστές των 5 πρώτων τραγουδιών του 5ου group που περνούν στον Τελικό του Ιουνίου:

    Πόσα Πράγματα

    Το παραμύθι του ονείρου

    Εδώ βραδιάζει

    Αλεγκρία

    Θα είμαι εδώ

    Πριν λίγα λεπτά ξεκίνησε το 6ο group. Η ψηφοφορία θα κρατήσει για τις επόμενες 10 ημέρες.


    SakisKouroupos
    04.05.2015, 09:58
    Αγαπητή Sillia, ξαναδιάβασε αν θέλεις το σχόλιό μου γιατί είσαι εκτός θέματος. Το νόημα δεν είναι οι ψήφοι που έχασα εγώ, αλλά οι ψηφοφόροι εντός και εκτός του ΜΗ που δεν διακρίνουν πουθενά εγγράφως (ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΑΞΙΟΛΟΓΗΣΗΣ & ΨΗΦΟΦΟΡΙΑΣ #11#) τους όρους λειτουργίας του ¨αλγόριθμου¨, και ακυρώνονται οι ψήφοι τους, γεγονός που προκαλεί όλο και περισσότερο αναστάτωση και έλλειψη εμπιστοσύνης, καθ΄όσον ο διαγωνισμός βρίσκεται σε εξέλιξη. Σου έχω μεγάλη εκτίμηση και το γνωρίζεις, όσο αφορά την ουσιαστική προσφορά σου στο ΜΗ, αλλά προτιμώ διευκρινήσεις να δώσει μόνο ο διαχειριστής του αλγορίθμου και γενικώς του ΜΗ. Αλλωστε το θέμα δεν βγήκε στο forum προς συζήτηση αλλά για να ευχαριστήσω όσους το προτίμησαν και να ζητήσω την απόσυρση του τραγουδιού, το οποίο αίτημα δεν ικανοποιήθηκε από τους αρμοδίους. Και μια γιορτή δεν είναι αληθινή όταν πλαισιώνεται από ειρωνείες αλλά από αγάπη ! Με σεβασμό και αληθινή αγάπη !
    jorge
    04.05.2015, 14:25
    Για ακυρώσεις συμμετοχών όχι εδώ, αλλά μέσω της Επικοινωνίας. Δεν διαβάζονται όλα τα posts.

    Στα ουσιαστικά τώρα, όταν κρίνουμε κάτι αρνητικά, θα πρέπει να γνωρίζουμε το ΠΩΣ λειτουργεί. Αν ΔΕΝ ξέρουμε, πως κρίνουμε; Μπορεί να λειτουργεί και άψογα. Άρα, όταν κρίνουμε χωρίς να γνωρίζουμε, αυτό που μιλάει είναι απλά το συναίσθημα. Σεβαστό και το κατανοώ, αλλά ως διοργανωτές δεν μπορούμε να το λάβουμε υπόψιν στις αποφάσεις και στον τρόπο που προστατεύουμε τον διαγωνισμό.
    SakisKouroupos
    04.05.2015, 15:30

    Αγαπητέ jorge,

    γράφτηκα στο ΜΗ τον Μάιο του 2009, και από τότε μέχρι σήμερα βοήθησα πολύ κόσμο με τις συμβουλές μου, τις προτάσεις μου και τις εμπειρίες μου, ακούγοντας την γνώμη και του πιο νέου στην ηλικία αλλά και του πιο καινούριου στον καλλιτεχνικό χώρο, υποστηρίζοντας χωρίς εμπάθεια την γνώμη μου, και πάντα με λεπτότητα χωρίς να θίξω κανένα. Ενώ κοινό και των δύο ήταν και είναι η κοινότητα του ΜΗ, η διαφορά μας ήταν ότι όπως μου είπες, εσύ το έβλεπες σαν ένα ΄΄παρεϊστικο΄΄ ραδιόφωνο, ενώ εγώ το ήθελα κάτι πολύ περισσότερο λόγω των συνεργασιών που είχα με μεγάλα κανάλια και ραδιοφωνικούς σταθμούς. Οσον αφορά τον διαγωνισμό, όταν παραπονιέται ¨ ένας ¨, ίσως έχει το πρόβλημα ο ¨ένας¨, όταν αναρωτιούνται, δυσαρεστιούνται ή ακόμα και αποσύρουν τις συμμετοχές τους πολλοί, τότε υπάρχει πρόβλημα. Δεν είναι λοιπόν θέμα συναισθήματος, ούτε κριτικής μόνο από μένα, αλλά διευκρινήσεις απο σένα προς όλους. Σέβομαι την δουλειά σου, και χάρηκα με τον τρόπο που χειρίστηκες την αναβάθμιση προγραμμάτων του ραδιοφώνου καθώς και την προσπάθεια των τόσο αξιόλογων παραγωγών παλαιών και νέων, αλλά δυστυχώς το σύστημα αξιολόγησης  ψηφοφορίας με τον ¨αλγόριθμο¨εφ όσον δεν έγιναν γνωστοίοι όροι λειτουργίας του, εγγράφως(ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΑΞΙΟΛΟΓΗΣΗΣ & ΨΗΦΟΦΟΡΙΑΣ  #11# )   στους ψηφοφόρους (εντός και εκτός ΜΗ) απέτυχε, εφ όσον ακόμα και τώρα δεν δημοσιεύεις, παρ όλες τις προτάσεις  που σου επεσήμανα. Κακόβουλη ψήφος δεν υπάρχει, υπάρχει ψήφος προτίμησης. Κακόβουλη και ύποπτη ψήφος είναι η αρνητική ψήφος (dislike), καθώς και η ακύρωση 8 5άστερων ψήφων (τουλάχιστον όσων έπεσαν στην αντίληψή μου).

    Την πρόταση ακύρωσης του τραγουδιού μου το έγραψα στο Forum γιατί εσύ με προέτρεψες όταν στο ανήγγειλα.

    Εσύ έχεις το ¨μαχαίρι¨, εσύ έχεις και το ¨ψωμί¨. Εγώ δεν μπήκα στο ΜΗ για να κουτσομπολεύω, ούτε για να κατακρίνω, αλλά ούτε και να θίγω την προσωπικότητα κανενός. Σκοπός μου ήταν και είναι να προσφέρω με τις προτάσεις μου για την προστασία του και με τις δημιουργίες μου την αναβάθμισή του, και θα συνεχίσω έτσι.

    Α, και παρεπιπτόντως ξεμπλόκαρε σε παρακαλώ τα προσωπικά μου μηνύματα, διότι όλως περιέργως! από εκείνη την ημερομηνία (25/4), υπάρχει ένα φακελάκι που λέει μόνιμα ότι έχω μήνυμα…ενώ δεν υπάρχει.

    Ελπίζω ο διαγωνισμός να γίνει θεσμός αλλά με περισσότερα αξιολογικά κριτήρια . Το αξίζει όπως αξίζουν και οι τόσοι δημιουργοί που συμμετέχουν καταθέτοντας το έργο ψυχής τους περιμένοντας μια δίκαιη κρίση, ως ηθική ανταμοιβή.  Η εμπειρία μου και εγώ, πάντα στη διάθεση του ΜΗ. Ευχαριστώ !


    jorge
    04.05.2015, 16:05
    Ξαναρωτάω. Πως κρίνεις αρνητικά κάτι που δεν γνωρίζεις πως λειτουργεί;

    Πως ξέρεις οτι αυτοί που σου έριξαν τα 12άρια, όπως λες, άκουσαν το τραγούδι σου έστω και 1 δευτερόλεπτο; Πως το ξέρεις; Τους ρώτησες; Ξεκάθαρη απάντηση ζητάω και όχι αερολογίες. Όσον αφορά αυτά που λες για πολλούς που αποσύρουν συμμετοχές, μπορείς να μου παραθέσεις αυτούς τους πολλούς; Μην βαρεθείς να μου τους αναφέρεις, διότι διαφορετικά θα θεωρήσω πως δημιουργείς επίτηδες αρνητικό κλίμα.

    ΥΓ. Αυτό με το ξεμπλοκάρισμα υπονοεί οτι σου μπλοκάρουμε και τα μηνύματα; Και αυτό που έγραψες στην προηγούμενη σελίδα, οτι δήθεν οι ψήφοι άρχισαν να ακυρώνονται όταν άρχισες να διαμαρτύρεσαι; Από τη μία δήθεν ύμνοι, από την άλλη πισώπλατα μαχαιρώματα. Οκ. Έχουμε συνηθίσει. Ο καθένας κρίνεται από όσα γράφει και αντίστοιχα προσαρμόζεται και η δική μας ανεκτικότητα και συμπεριφορά. Στη δική σου περίπτωση η ανεκτικότητά μας έφτασε στα όριά της.
    SakisKouroupos
    04.05.2015, 16:28
    Ολοι αυτό περιμένουμε να μας πεις πως λειτουργεί...Τα δύο άτομα που έκαναν πρόταση για ακύρωση της συμμετοχής τους αναφέρονται στο Forum, όπως και άλλοι που ζητούν διευκρινήσεις, τις εναλλαγές και τις ακυρώσεις της βαθμολογίας τις παρακολουθούσα.Στη θέση σου θα προτιμούσα να έχω έναν φίλο και συνεργάτη που λέει την αλήθεια και μου λέει προτάσεις, παρά με την συμπεριφορά μου να προσπαθώ να τον έχω απέναντί μου. Λυπάμαι ειλικρινά αλλά δεν μπορώ να κάνω κάτι περισσότερο!
    jorge
    04.05.2015, 17:07
    Τι να τους κάνουμε τους εχθρούς, όταν έχουμε διπρόσωπους "φίλους" σαν εσένα.
    Evmorfia-Theiopoulou
    04.05.2015, 17:39

    Εμ δεν θέλω να το καρφώσω αλλά έχουμε και κάποιους όρους...έτσι δεν είναι? To τραγούδι ''Ταξίδι'' έχει και ξένο ρεφρενάκι {#emotions_dlg.eek} 


    jorge
    04.05.2015, 17:42
    Έχει και ελληνικά;
    SakisKouroupos
    04.05.2015, 17:43
    Προτιμώ τις λύσεις παρά τις εντυπώσεις και δέχομαι προτάσεις παρά κρίσεις!
    Evmorfia-Theiopoulou
    04.05.2015, 17:51

    Παράθεση:

    Το μέλος jorge στις 04.05.2015, 17:42 έγραψε...

    Έχει και ελληνικά;

    Ναι και ελληνικά και αγγλικά


    georgedalaras4
    05.05.2015, 13:48
    Ο "πετυχημένος" αλγόριθμος κάνει παρεμβάσεις και στις συζητήσεις του διαγωνισμού όπως αυτή. Για ποιό λόγο και εδώ; Δηλαδή θα πρέπει να επικροτούμε μόνο τις απόψεις των διαχειριστών και όχι όσων έχουν την αντίθετη άποψη; Έχω κάνει like σε τρεις απαντήσεις του κυρίου Κουρουπού και τρία dislike σε αντίστοιχες απαντήσεις αυτών και δια μαγείας έχουν εξαφανιστεί....Καλό;
    jorge
    05.05.2015, 14:05
    Πατήστε F5 (refresh) και δοκιμάστε ξανά, δεν είναι στο server το πρόβλημα. Και μη βλέπετε παντού φαντάσματα.
    mary_omikron
    05.05.2015, 14:17

    Mα τι είναι αυτά που διαβάζω? σοβαρά υπάρχει λογικός άνθρωπος με ελάχιστες γνώσεις υπολογιστή που να πιστευει οτι σε ένα σάιτ με λογισμικό για χιλιάδες μέλη και εκατομμύρια bites και bytes να υπάρχει τρόπος και λόγος μεμονωμένης επέμβασης σε μηνύματα και σε λάικ? Ποιος νοιάζεται ή ενοχλείται αν εσύ ή εγώ συμφωνώ/διαφωνώ με ενα σχόλιο κάποιου τυχαίου οποιουδήποτα ώστε να επέμβει να το αφαιρέσει? Πόση βαρύτητα ή εκτόπισμα πιστεύεις οτι έχει ένα πράσινο ή κόκκινο χεράκι? απλά σημαίνει συμφωνώ/διαφωνώ όταν κάποιος δεν έχει να προσθέσει κάτι επιπλέον ή δε θέλει να γράψει σχόλιο. Ολο συνομωσίες βλέπετε, μάγισσες, σκούπες, καταδιωκτικά αεροπλάνα και βόμβες εξόντωσης... Κάλμα, δεν είστε στόχος ούτε ο Ράμπο για να κινητοποιηθούν πολεμικές μηχανές!!!! 

    Βρε παιδιά έλεος, η φαντασία χρειάζεται φρένο αλλιώς καταντά γραφική και γελάνε και οι πέτρες..... 


    Orfeus
    05.05.2015, 14:45

    Άστα αυτά Μαίρη.
    Τον είδα εγώ τον αλγόριθμο που έβγαλε το κεφάλι του από το pc και με ρώτησε: "Πάλι καφέ πίνεις Ορφέα;"



    -----------------

     "And in the End
    the Love you Take, 
    is Equal to the Love
    you Make!"

    [ τροποποιήθηκε από τον/την Orfeus, 05-05-2015 21:23 ]


    mary_omikron
    05.05.2015, 14:50

    αλγόριθμε εξ αιτίας σου....  θα φαρμακωθώ πριν αυτοκτονήσω {#emotions_dlg.sad} 





    mary_omikron
    05.05.2015, 14:52

    Παράθεση:

    Το μέλος Orfeus στις 05.05.2015, 14:45 έγραψε...

    Άστα αυτά Μαίρη.
    Τον είδα εγώ τον αλγόριθμο που έβγαλε το κεφάλι του από pc και με ρώτησε: "Πάλι καφέ πίνεις Ορφέα;"


    dislike Orfeus.... μου είπε οτι ήπιες καφέ χωρίς ζάχαρη {#emotions_dlg.mad}


    tago
    05.05.2015, 17:36
    Μήπως να χαλαρώναμε λίγο ρε παιδιά? Λέω εγώ τώρα…
    koukz
    05.05.2015, 21:23

    Το πιο εύκολο πράγμα θα ήταν να μην υπάρχει αλγόριθμος, να γίνοταν ένας διαγωνισμός έτσι για τα μάτια του κόσμου και να κέρδιζε ο πιο "έξυπνος", αυτό θα θέλατε;

    Τόσο πολύ νοιάζει κάποιους αυτή η διάκριση; τόσο πολύ αγαπούν την μουσική;

    Χαλαρώστε λιγάκι και απολαύστε τα τραγουδάκια.