ελληνική μουσική
    314 online   ·  210.882 μέλη

    Ποια τραγούδια του διαγωνισμού ξεχωρίζετε;

    mmm
    20.04.2015, 14:55
    Αν είναι κώνωψ, ε τότε μάλλον μιλάμε για το γνωστό ασιατικό κουνούπι-τίγρη, γιατί κι εγω σχεδόν ίδια τα άκουσα... ;)
    sillia
    20.04.2015, 15:02

    Να πω την αλήθεια μου ...είμαι του εντέχνου και δεν ακούω Πέγκυ χαχαχαχαααα.... οπότε και που έφυγε και που ήρθε για μένα ένα και το αυτό {#emotions_dlg.lol}


    mmm
    20.04.2015, 15:16
    χαχαχαχαχα ούτε κι εγω βρε Sillia αλλά είναι απο τα τραγούδια που οταν βγήκε παιζόταν παντού, και μου είχε κολλήσει η μελωδία σαν τσίχλα
    DeLaNasio
    20.04.2015, 15:17

    Εμένα ένα τραγούδι μ'έχει σημαδέψει ως τώρα και είναι από το πρώτο group..Το "ΚΡΑΤΗΣΕ ΜΕ" το μνημονεύω κάθε μέρα!Είναι λατρεία!! Το ξεχώρισα ανάμεσα σε τόσα τραγούδια,κυρίως για την ερμηνεία του τραγουδιστή..Innocent


    KRISTHESS
    20.04.2015, 15:22

    Παράθεση:

    Το μέλος mingrelia στις 20.04.2015, 13:23 έγραψε...

    Μήπως, το ρεφραίν, του "Εφυγες", της Πέγκυς Ζήνα, σας θυμίζει...κάτι, απ' το ρεφραίν, ενός τραγουδιού, του 4ου γκρούπ????Και του έδωσα, ήδη, 5 αστέρια!!!

    στην ερμηνεία.. θυμίζει Πέγκυ...μουσικά όμως θυμίζει έντονα αυτό το ρεφρέν ..Bάλτα δίπλα δίπλα και θα δείς..


    -----------------

    Θεσσαλονίκη - Γιάννενα με δυο παπούτσια πάνινα..

    [ τροποποιήθηκε από τον/την KRISTHESS, 20-04-2015 15:32 ]


    KRISTHESS
    20.04.2015, 15:33

    Σίλλια το του.. "Σφακιανάκη".. δε σου θυμίζει τίποτα άλλο??Smile Μόνο το "περιβόλι" ..θύμιζε?? {#emotions_dlg.rolleyes}

    [ τροποποιήθηκε από τον/την KRISTHESS, 20-04-2015 15:34 ]


    KRISTHESS
    20.04.2015, 15:47

    Απορώ πάντως..που κάποια τραγούδια  "χιλιοακουσμένου" τύπου..κατά την άποψή μου.. είναι ψηλότερα στη Βαθμολογία από τραγούδια όπως τα "λόγια σου είναι λάθος".. Βεβαίως γούστα είναι αυτά και η άποψη του καθενός είναι σεβαστή..Όμως σκέφτομαι.. πως τελικά μάλλον το "οικείο" στα αυτιά μας λειτουργεί άκρως θετικά σε μία ψηφοφορία.. Αυτό βεβαίως σε καμία περίπτωση δεν είναι μεμπτό! Απλά το επισημαίνω!!

    [ τροποποιήθηκε από τον/την KRISTHESS, 20-04-2015 15:48 ]


    BandofBounty
    20.04.2015, 16:07

    Το αυτί, είναι ένα μαγικό όργανο...το πιο εγκεφαλικό, ίσως (ρωτήστε και μένα, που το ένα το έχασα από κάποιο κύμα - [...αφορμή για "δούλεμα" όταν ακουστεί το τραγούδι μας {#emotions_dlg.biggrin}]).

    Ο καθένας αντιλαμβάνεται διαφορετικά την "αντιγραφή". Αν σε αγγίξει το τραγούδι, τα δικαιολογείς όλα...αν όχι, το κρίνεις αρνητικά. Το σημαντικό είναι...να παραδεχόμαστε τις "αμαρτίες" μας. Π.χ. λατρεύω το "Δε με νοιάζει" του Μαργαρίτη, που δεν τον χωνεύω, δεν έχω σχέση με το είδος και είναι και καρά-αντιγραφή!...Δεν θα διαφωνήσω, μπορεί να φταίει το...εκλιπόν.


    sillia
    20.04.2015, 16:12

    Παράθεση:

    Το μέλος KRISTHESS στις 20.04.2015, 15:33 έγραψε...

    Σίλλια το του.. "Σφακιανάκη".. δε σου θυμίζει τίποτα άλλο??Smile Μόνο το "περιβόλι" ..θύμιζε?? {#emotions_dlg.rolleyes}

    [ τροποποιήθηκε από τον/την KRISTHESS, 20-04-2015 15:34 ]



    Σφακιανάκη βρήκα Κατσιμιχαίους άκουσα Πυξ λαξ το ίδιο !Ολα κάτι θα μας θυμίζουν ανάλογα πόσο ευαίσθητο είναι το αυτάκι μας !

    Μου την λες για το "περιβόλι "?

    Εγω δεν κόλλησα όμως και το ψήφισα σαν να μην έχω ακούσει ποτέ μου "αχ να σε δω"

    Το απομόνωσα εντελώς !


    KRISTHESS
    20.04.2015, 16:23

    Παράθεση:

    Το μέλος sillia στις 20.04.2015, 16:12 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος KRISTHESS στις 20.04.2015, 15:33 έγραψε...

    Σίλλια το του.. "Σφακιανάκη".. δε σου θυμίζει τίποτα άλλο??Smile Μόνο το "περιβόλι" ..θύμιζε?? {#emotions_dlg.rolleyes}

    [ τροποποιήθηκε από τον/την KRISTHESS, 20-04-2015 15:34 ]



    Σφακιανάκη βρήκα Κατσιμιχαίους άκουσα Πυξ λαξ το ίδιο !Ολα κάτι θα μας θυμίζουν ανάλογα πόσο ευαίσθητο είναι το αυτάκι μας !

    Μου την λες για το "περιβόλι "?

    Εγω δεν κόλλησα όμως και το ψήφισα σαν να μην έχω ακούσει ποτέ μου "αχ να σε δω"

    Το απομόνωσα εντελώς !



    Δε σου τη λέω βρε.. {#emotions_dlg.biggrin} Σε πειράζω..απλά συγκρίσεις κάνω περί ομοιοτήτων... Για παράδειγμα εμένα το "κουπλέ" του "Σφακιανάκη"..μου θυμίζει έντονα και μουσικά και μετρικά...το "κουπλέ" από δώ..της Γκρέυ(έστω κι αν του "Σφακιανάκη" είναι μπαλάντα) Smileόπως και σε κάποιο σημείο από το ερωτικό της Αρβανιτάκη..  Παρ 'ολα αυτά να τονίσω ότι το κομμάτι σε γενικές γραμμές μου άρεσε! Όχι όμως πιο πολύ από  τα "λόγια σου είναι λάθος".. ή ακόμα ακόμα και το "τζίβες πρέφα χωρίς ταίρι" όπου διέκρινα μία πρωτοτυπία αναλογικά πάντα.. αλλά βεβαίως γούστα είναι αυτά Smile


    -----------------

    Θεσσαλονίκη - Γιάννενα με δυο παπούτσια πάνινα..

    [ τροποποιήθηκε από τον/την KRISTHESS, 20-04-2015 16:24 ]

    [ τροποποιήθηκε από τον/την KRISTHESS, 20-04-2015 16:35 ]


    BandofBounty
    20.04.2015, 16:32

    Παράθεση:

    Το μέλος KRISTHESS στις 20.04.2015, 16:23 έγραψε...

    Για παράδειγμα εμένα το "κουπλέ" του "Σφακιανάκη"..μου θυμίζει έντονα και μουσικά και μετρικά...το "κουπλέ" από δώ..της Γκρέυ(έστω κι αν του "Σφακιανάκη" είναι μπαλάντα) 



    Έτσι όπως το πάμε, το παλικάρι που έγραψε το εν λόγω τραγούδι, στην επόμενη αίτηση που θα συμπληρώσει, θα γράψει για επίθετο..."Σφακιανάκης"{#emotions_dlg.confused1}


    KRISTHESS
    20.04.2015, 16:37

    Υπερβολές .. τι να κάνουμε τώρα.. ρε λες να συμμετέχει ο ίδιος ο..Σφακιανάκης και να τιμάει το διαγωνισμό???? Αν ναι.. θέλω να ξαναψηφίσω !!{#emotions_dlg.biggrin}

    [ τροποποιήθηκε από τον/την KRISTHESS, 20-04-2015 16:37 ]


    alekosfed
    21.04.2015, 04:09

    Καλησπέρα κι από μένα ! προσωπικη άποψη ότι το "Ουρανε μην ξημερώνεις" ξεκάθαρα το πιο καλό τραγούδι του 4ου γκρουπ.. Αν και υστερεί λίγο στο κομμάτι της ηχογράφησης-ενορχήστρωσης, η φωνή, η σύνθεση και ειδικά οι στίχοι είναι πραγματικά φοβερά! Επίσης η " εξομολόγηση ενός Θεού" παρά πολύ δυνατό κομμάτι μου θύμισε ακριβώς το είδος που εκφράζει: ροκ-έντεχνο Ελληνικό τραγούδι! Πολύ καλό! Αυτά από μένα.. Καλή συνέχεια και καλή επιτυχία σε όλα τα παιδια και ας ελπίσουμε να ακούσουμε πολλά ακόμη αξιόλογα κομμάτια! {#emotions_dlg.clap}


    kamelia8
    21.04.2015, 12:13

    Στο 4ο γκρουπ συνάντησα τα περισσότερα ωραία τραγούδια από κάθε άλλο γκρουπ. Η διαδικασία της ακρόασης ήταν ιδιαιτέρως απολαυστική.

    4 αστέρια

    Όπως αλλάζουν οι εποχές

    Αυτή την Κυριακή (Στη ζωή μου γενικά δεν ακούω ΠΟΤΕ λαϊκά, αλλά αυτό το τραγούδι με κέρδισε!)

    Όνειρό μου εσύ

    Το παράπονο της Αγάπης

    Παιχνίδια της ζωής

    5 αστέρια

    Η Νύχτα Τέλος βάρδιας γράφει: Πραγματικά, ένιωσα ότι περπατούσα στην παραλία της Θεσσαλονίκης ένα καλοκαιρινό βράδυ...

    Όλο χρώμα: Μια ευχάριστη έκπληξη! Το βρήκα "απολαυστικό"!

    1η θέση: Δεν περίμενα να μου αρέσει, αλλά μου θύμισε κάποια αγαπημένα μου τραγούδια που άκουγα τη δεκαετία του 90.

    Να 'ρθεις ξανά: Αν το άκουγα στο ραδιόφωνο, δε θα άλλαζα σταθμό!


    maltco
    21.04.2015, 22:52

    Επειδη το ταλεντο περισσευει σε αυτο το γκρουπ αλλα οχι και η εμπνευση και θελοντας να αποφυγω τραγουδια του Σφακιανακη, της Ζηνα, του Παπακωνσταντινου, της Μποφιλιου του Αγγελακα και του Δεληβορια, οσο καλα και αν ειναι, 5αρια στα Όπως αλλάζουν οι εποχέςE !Τζίβες πρέφα χωρίς ταιρι και ακολουθουν τα  Τα Λογια Σου Είναι Λάθος και Ρούχο διπλοκέντητο. 


    NNikos
    22.04.2015, 01:01

    Λοιπόν, αυτό το "τα λόγια σου είναι λάθος" μου αρέσει τόσο πολύ που για κάποια κλάσματα του δευτερολέπτου σκέφτηκα να μην το ψηφίσω, να μη βγει στην πεντάδα και να μάθω νωρίτερα ποιος το έγραψε...


    nikos2004dj
    22.04.2015, 10:53

    Υπάρχουν αρκετά ωραία τραγούδια σε αυτό το γκρουπ... Αυτα όμως που ξεχώρησα ειναι τα: Ουρανέ μην ξημερώνεις, να ρθεις ξανά, αυτή την κυριακή, 1η θέση, λύτρωση και η μικρη πριγκίπισσα


    DespinaAlexopoulou
    23.04.2015, 16:21

    Καταρχήν ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ, ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΚΑ  στις εορτάζουσες και στους εορτάζοντες.

    Αφού άκουσα αρκετές φορές τα τραγούδια και αυτού του  γκρούπ ξεχώρισα κάποια, άλλα με την πρώτη  και άλλα κέρδισαν την εκτίμησή μου στην επανάληψη. Πάντα βρίσκω κάτι που δεν είχα ανακαλύψει στο πρώτο άκουσμα. Σίγουρα ξέρεις αν ένα τραγούδι θα σου αρέσει ή όχι στο πρώτο λεπτό (στην πρώτη μπουκιά ας πούμε...). Το θέμα είναι αν θα σου αρέσει, πόσο θα σου αρέσει. Προσωπικά μου αρέσουν περισσότερο τη δεύτερη και τρίτη φορά που τα ακούω. Θέλω να προσέχω το στίχο που κρύβεται πίσω από την ερμηνεία και τη μουσική. 

    Με τα παραπάνω ελπίζω να μη θίγω κάποιον που δε λειτουργεί όπως εγώ. Οχι τίποτε άλλο, αλλά κινδυνεύω  να ξαναμπώ σε Ρ.Α.Α. (ΠΛΑΚΑ κάνω...!!!!)

    Λοιπόν σε αυτό το γκρουπ, στα δικά μου αυτιά πάντα, άρεσαν περισσότερο:

    Εξομολόγηση ενός Θεού, Παιχνίδια της ζωής, Το παράπονο της Αγάπης, Ουρανέ μην ξημερώνεις, Θέλω πολλά, Του χρόνου η ορμή, Κλόντια, Ολο χρώμα, Λύτρωση, Γυμνά καλώδια, Οπως αλλάζουν οι εποχές και το πολύ χύμα ''Τζίβες πρέφα χωρίς ταίρι'' που ίσως κερδίζει επειδή είναι τόοοοσο χύμα, και άλλα βέβαια που ενώ έχουνε προοπτικές ίσως θέλουνε λίγο περισσότερη δουλειά.

    Καλό μεσημέρι.


    fontasgreece
    24.04.2015, 00:10

    Χαίρετε,


    Θα ήθελα να ευχαριστήσω από καρδιάς όλους όσους ψήφισαν το τραγούδι μου «Όνειρα (D.S.)».

    Επίσης, θα ήθελα να συγχαρώ τους 5 που προκρίθηκαν στη τελική φάση.

    Δηλώνω απογοητευμένος επειδή από τότε που ξεκίνησε ο διαγωνισμός διαπίστωσα ότι κάποια άτομα εδώ  μέσα μεταμορφώθηκαν σε «θηρία» πιστεύοντας ότι αυτός ο διαγωνισμός είναι το Α και το Ω στη ζωή τους.

    Τέλος θα ήθελα να εκφράσω τη λύπη μου για τα πικρόχολα σχόλια ορισμένων μελών σχετικά με τη συμμετοχή  μου. Άλλο πράγμα είναι η καλοπροαίρετη κριτική, η οποία βασίζεται σε κάποιους συγκεκριμένους άξονες κι άλλο πράγμα είναι η ειρωνία.


    Με εκτίμηση


    Μπαζιργιάννης Κώστας

    [ τροποποιήθηκε από τον/την fontasgreece, 24-04-2015 00:11 ]


    sillia
    24.04.2015, 00:26

    Συγχαρητήρια σε αυτά που πέρασαν τελικό!Συγχαρητήρια στην κοπελιά με την ωραία φωνή στο τραγούδι "Θέλω πολλά"στον κ.Γιώργο Γελαράκη μαζί με πολλές  ευχές για την γιορτή του τον ευχαριστούμε για το πολύ όμορφο τραγούδι που μας έστειλε και αυτή την φορά!Επίσης συγχαρητήρια στο "Αυτή την Κυριακή" πολύ όμορφη εκτέλεση και στο "Δήθεν "που μας έκανε να λικνιζόμαστε στους ρυθμούς του κάθε φορά που το ακούγαμε!

    Σας ευχαριστούμε όλους !

    Τα καλά τραγούδια πάντα θα ξεχωρίζουν και σίγουρα δεν θα χαθούν !

    Πάμε για 5ο όμιλο !

    Καλή Ακρόαση  {#emotions_dlg.walkman}