ελληνική μουσική
    350 online   ·  210.877 μέλη

    Ποια τραγούδια του διαγωνισμού ξεχωρίζετε;

    Goldsky
    16.04.2015, 19:44
    ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΠΙΣΤΕΥΩ ΕΓΩ ΕΙΝΑΙ ΠΡΩΤΟΝ ΝΑ ΜΗΝ ΑΝΑΦΕΡΕΤΑΙ Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ ΤΩΝ ΚΟΜΜΑΤΙΩΝ ΩΣΤΕ ΝΑ ΜΗΝ ΕΠΗΡΕ’ΖΟΝΤΑΙ... ΚΑΙ ΔΕΥΤΕΡΟΝ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΕΣΤΩ ΝΑ ΒΓΕΙ GROUP ΜΕ ΛΙΓΟΤΕΡΑ ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ Π.Χ 12 ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ ΕΠΙ ΤΡΕΙΣ ΜΕ ΤΕΣΕΡΕΙΣ ΜΕΡΕΣ.. ΩΣΤΕ ΝΑ ΑΚΟΥΓΩΝΤΑΙ ΜΕ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΕΣ ΟΛΑ ΤΑ ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ!!!
    geo321
    16.04.2015, 20:23

    Γιατι παντα πρεπει καποιος να βαλεις ορους, κανονες, νομους για να κανουμε το σωστο;;; κρυψε την βαθμολογια να μην επηρεαζονται καποιοι,θα φας προστιμο αν υπαρχουν καπνιστες σε ενα μπαρ,θα σου παρω το διπλωμα αν δεν φορας ζωνη!!!

    Σε μερικα πραγματα δεν φταει ουτε η κριση ουτε η μερκελ και ουτε τιποτε αλλο.............η νοοτροπια μας φταει! κανε μια φορα το λογικο χωρις να πρεπει καποιος να σε απειλη!!


    tallos
    16.04.2015, 21:59
    Το Ε! είναι φοβερη Ροκια,λες και ξεπηδησε μεσα από τους βαλτους της Λουϊζιάνα.
    KRISTHESS
    17.04.2015, 00:13
    προσωπικά αν είχα να επιλέξω σε ροκ..θα επέλεγα το "όπως αλλάζουν οι εποχές" σε σχέση με το Ε! μου αρέσει πιο πολύ..
    chrispapazoglou
    17.04.2015, 02:17
    Η εξομολόγηση ενός θεού... Αυτή την κυριακη... Όλο χρώμα... Τα λόγια σου είναι λαθος... Το παράπονο της αγαπης... Όπως αλλάζουν οι εποχές... Εμπνευσμένα, προσεγμένα κατά κύριο λόγο πέρα από προσωπικές μου παρατηρήσεις...και κυρίως διαγωνιστικό Music heaven ύφους. Δυνατό γκρουπ θεωρώ!καλή επιτυχία σε όλους.
    geo321
    17.04.2015, 02:47

    ΑΠΙΣΤΕΥΤΟΣ Ο ΣΤΙΧΟΣ ΣΤΟ Η ΜΙΚΡΗ ΠΡΙΓΚΙΠΙΣΣΑ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ************************

    ΜΕ ΣΥΓΚΙΝΗΣΕ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!


    maltco
    17.04.2015, 11:10

    Για αλλη μια φορά η παράδοση και η ροκ σώσανε την κατάσταση. Κάπου εκεί είμαι. Εκτός απο το τραγούδι της Πέγκυ Ζήνα που μου αρέσει και χαίρομαι που το βλέπω στη πεντάδα.


    akisrazis
    17.04.2015, 23:58
    Εγώ την βαθμολογία μου πάντως την βάζω με 4 κριτήρια. Σύνθεση, ενορχήστρωση, στίχους και φυσικά φωνή. Τα βαθμολογώ όλα και μετά βγάζω τον μέσο όρο δηλ. τα αστεράκια. Τα τραγούδια που πήραν από 5 μέχρι και το 4ο group είναι- με μακράν το καλύτερο "χαμένος νικητής", τα: "la raza", "oνειρα A.F", ριζικό", "και δεν υπάρχω", "το ταξίδι", "η Ιθάκη", "θέλω να φύγω", "δυο κοσμοι διαφορετικοι", "αυτή την κυριακή", "όπως αλλάζουν οι εποχές". Παρατήρησα ότι υπάρχουν εξαιρετικά τραγούδια με κακές φωνές, εξαιρετικές φωνές με κακά τραγούδια, κακές ενορχηστρώσεις έως καθόλου σωστές ηχογραφήσεις και γενικώς κάποια τραγούδια αναρωτιέμαι γιατί επιλέχτηκαν. Πάντως μια δεκαριά και μερικές φορές και παραπάνω αξιόλογα κομμάτια υπάρχουν σε κάθε group ως τώρα. Και είναι προτιμότερο πρώτα να ψηφίζουμε και μετά να βλέπουμε τις βαθμολογίες ώστε να ξεχωρίσουν τα καλά τραγούδια.Καλή τύχη σε όλους τους συμμετέχοντες και ευχαριστούμε πολύ για την τιμή που μας κάνουν να βαθμολογήσουμε την δουλειά τους!
    sillia
    18.04.2015, 10:56

    Ska Ska Ska.... Δυο ζωές {#emotions_dlg.walkman}{#emotions_dlg.walkman}{#emotions_dlg.walkman}


    mparar
    18.04.2015, 12:42

    Ζητώντας προκαταβολικά συγγνώμη, μιας και η συζήτηση των ημερών αφορά φυσικά το 4ο γκρούπ του διαγωνισμού, ωστόσο θα ήθελα, από περιέργεια και μόνον, να επανέλθω στο τραγούδι μου του 3ου γκρούπ "Αντίο...Αγαπημένη" και να ρωτήσω όσους το άκουσαν, εάν ήταν εύκολο για τον ακροατή να καταλάβει ότι ο στίχος αφορούσε έναν παρ' ολίγον έρωτα με την ...ΚΡΙΣΗ.  "Σε γνώρισα μια μέρα ξαφνικά που δεν περίμενα, μέσα από έννοιες κρυφές, γράμματα και κείμενα...", κυρίως μνημόνια, "δεν μπορούσα πια να ζώ και το επισήμαινα, φώναζα μήπως κι ακουστώ μα δεν ξεθύμαινα....θυμάμαι που σε φώναζαν με τ' όνομά σου ΚΡΙΣΗ".  Και αυτό γιατί ο τίτλος (αν και οι τελίτσες είχαν τον σκοπό τους) μπορούσε να παραπέμπει και αλλού. Ελπίζω να μην σας κούρασα, αλλά έχω την απορία!


    sillia
    18.04.2015, 12:56

    Εχει κι αυτός ο όμιλος τα καλά του{#emotions_dlg.walkman}

    Ξεχώρισα το καθένα για δικούς του λόγους τα... Ε!...Ουρανέ μην ξημερώνεις...Του χρόνου η ορμή...Δυο ζωές...

    Θέλω πολλά...Παιχνίδια της ζωής...Οπως αλλάζουν οι εποχές...Αυτή την Κυριακή...Δεν θέλω να σε χάσω...

    Λύτρωση...Να'ρθεις ξανά...Δήθεν...1η θέση !

    Μακράν αν και με πάει σε Σφα.... το Ουρανέ μην ξημερώνεις{#emotions_dlg.walkman}


    essendream
    18.04.2015, 14:21
    Tα άκουσα τμηματικά όλα! Λίγα κάθε μέρα γιατί πνίγομαι και στην δουλειά και τα βαθμολογούσα σε ένα χαρτί πριν περάσω τη βαθμολογία!! Θα διαφωνήσω με τον atreu ότι τα τελευταία είναι τα πιο χάλια! Ακουσα χωρίς να διαβάσω καν γνώμες για να μην επηρεαστώ, κι ούτε είδα και τις βαθμολογίες. Βαθμολόγησα σύμφωνα με τα ακούσματά μου αφού όπως εχω πει σε μερικές εδώ μέσα, ούτε μουσικός ούτε μουσικοσυνθέτης είμαι κι έτσι δεν υπάρχει τίποτα να στηρίξω πίσω από την βαθμολογία μου! Αυτή την Κυριακή 3 Το Παράπονο της Αγάπης 4 Δύο ζωές 4 Ουρανέ μην ξημερώνεις 5 Όλο χρώμα 4 Η μικρή Πριγκηπισα 3 Φύγε με κόκκινο 3 Τζίβες πρέφα χωρίς ταίρι 2 Εύχομαι καλή επιτυχία σε αυτούς που συμμετείχαν με τις δημιουργίες τους σε αυτόν τον Όμιλο! Περιμένουμε τα αποτελέσματα την Πέμπτη κι ελπιζω να το καταφέρω να είμαι στο κομπιούτερ μου εκείνη την ώρα.....
    Post αρνητικής αξιολόγησης
    alkyoni
    19.04.2015, 02:46

    Αρχιζει με απαγγελια στιχων χωρις μουσικη.... ,

    ....μετα υπαρχει μουσικη σκετη (σαν ορχηστρικο δηλαδη, που δε συμμετεχουν τετοια κομματια φετος συμφωνα με τους ορους) ,

    ..... τελειωνει η μουσικη,

    .... και μετα ακουγεται μια φωνη που "τραγουδαει" για λιγα δευτερολεπτα  ,  5 λεξεις !!

    Συγνωμη για την απορια μου, αλλα αυτο θεωρειται τραγουδι και μαλιστα για διαγωνισμο τραγουδιου ; {#emotions_dlg.confused1}  

    Δεν θα επρεπε να τραγουδαει με στιχους  "επανω" στη μουσικη...  με κουπλε , ρεφρεν... ;

    Ελπιζω να μου λυθει  η απορια απο οποιο μουσικο/τραγουδιστη/συνθετη εχει την καλη διαθεση να απαντησει...

    υ.γ. Θυμαμαι κατα την υποβολη τραγουδιων οτι καποιος ειχε ρωτησει.... αν μπορει να στειλει μονο στιχους !!

    Και ο jorge απαντησε, πολυ σωστα :  "πλακα μας κανετε!"

    Λεω  μηπως, τελικα δεν πτωηθηκε..... συμπληρωσε ενδιαμεσα λιγη  μουσικη  και το εστειλε; {#emotions_dlg.biggrin}

    Το ερωτημα ομως παραμενει...... θεωρειται τραγουδι ;

    Ευχαριστω για την προσοχη σας  και καλη συνεχεια σε ολους !!!{#emotions_dlg.beer}


    -----------------

    ♫♪ΑΛΚΥΟΝΙΔΕΣ ΝΟΤΕΣ♫♪ Τετάρτη βράδυ 00:00-01:00, Κυριακή βράδυ 21:00-22:00 ~ Τune in!--> Radio MusicHeaven ή ακρόαση μέσω winamp

    [ τροποποιήθηκε από τον/την alkyoni, 19-04-2015 02:53 ]


    KRISTHESS
    19.04.2015, 11:30
    κι ομως από τη στιγμή που στο τέλος τραγουδάει τους στίχους με τη μελωδία έστω και ακαπέλα ..ναι είναι τραγούδι. Θεωρώ ότι ο φίλος μας έκανε κάτι πολύ έξυπνο για να αποφύγει την κατηγορία του ορχηστρικού .. και κατά τη γνώμη μου.. καλώς έπραξε..προσωπικά το βρήκα έξυπνο
    sillia
    19.04.2015, 11:46

    Kαλώς έπραξε... κακώς θεωρήθηκε έγκυρο !Τραγούδι δεν μπορείς να το πεις !

    Καλή Κυριακή !


    KRISTHESS
    19.04.2015, 11:54

    μα τυπικά Σίλλια μου .. είναι τραγουδι!!!(καλώς έπραξε ..εννοώ-όχι για μένα- αλλά κρίνοντας εκ του αποτελέσματος και απο το γεγονός ότι δέχτηκαν τη συμμετοχή του στο διαγωνισμό!) και μονο ακαπελα να το έστελνε ..πάλι τραγούδι θα θεωρούνταν! πιθανολογώ πάντως πως προσπάθησε να αλλάξει το ορχηστρικό του για να μπορέσει να το περάσει σαν τραγούδι.. Αν είχε μόνο την πρόζα στην αρχη δε θα το κατάφερνε.. έτσι αποφάσισε να τραγουδίσει και πανω στην μελωδια ακαπελα στο τέλος.. {#emotions_dlg.blink}{#emotions_dlg.biggrin} Προσωπικά πάντως μου άρεσε η μουσική του..αλλά επειδή διέκρινα την "κομπίνα".. δεν το ψήφισα..{#emotions_dlg.tt2}

    [ τροποποιήθηκε από τον/την KRISTHESS, 19-04-2015 12:02 ]


    jorge
    19.04.2015, 13:08
    Για να απορριφθεί θα έπρεπε στους όρους να γράφαμε συγκεκριμένα, τι θεωρούμε τραγούδι και τι όχι. Δεν το κάναμε όμως, με αποτέλεσμα να μην έχουμε δικαίωμα να αποκλείσουμε το συγκεκριμένο κομμάτι, το οποίο έχει και μουσική και στίχο.
    Kalliopiliopoulou
    20.04.2015, 00:29

    Μόλις ''εψήφισα'' κι εγώ. Αυτό το γκρουπ μου προκάλεσε αντιφατικά συναισθήματα. Λάτρεψα 2 κομμάτια με διαφορά - και με κάποια απόρησα. Ας μην μακρηγορήσω άλλο όμως.Λοιπόν λοιπόν - ''Το παράπονο της Αγάπης'' και το ''Όπως αλλάζουν οι εποχές'' είναι οι τοπ επιλογές μου. Ακολουθεί ''Η εξομολόγηση ενός θεού''. Έπειτα μου άρεσαν και το ''Ουρανε μην ξημερώνεις΄΄ αλλά και το ''Τα λόγια σου είναι λάθος''. Υπήρξαν και κάποια άλλα τραγούδια αλλά τα βαθμολόγησα περισσότερο για την προσπάθεια και όχι τόσο για το αποτέλεσμα ;-/ Εύχομαι σε όλους μια καλή καλή εβδομάδα με μπόλικο ήλιο παρακαλώ πολύ! Τις καληνύχτες μου!

    [ τροποποιήθηκε από τον/την Kalliopiliopoulou, 20-04-2015 00:31 ]


    sillia
    20.04.2015, 13:51

    Διυλίζουμε τον κώνωπα...CoolΚι εμένα κάποιο μου θύμισε Σφακιανάκη αλλά το 5αρι μου θα το πάρει Smile