ελληνική μουσική
    579 online   ·  210.873 μέλη

    Τι σας εκνευρίζει στο MusicHeaven;

    --Elena--
    09.09.2007, 23:55
    Δεν είναι κακό!Από τη στιγμή που έχεις κάποιο πρόβλημα...είναι κατανοητό!Και δεν χρειάζεται να ντρέπεσαι!!Προς Θεού!
    Termite
    10.09.2007, 01:27
    Δε θα έλεγα οτι με εκνευρίζει (διοτι το κατανοώ) αλλα αμέτρητες οι διαφημίσεις ρε παιδια...
    Stroumfita456
    10.09.2007, 20:29
    με εκνευρίζει το οτι σε κράζουν μερικοί και εγω δεν ειμαι διατεθημενη να ακούω τα κουλα του καθενός.....!!!!
    Brokenchord
    10.09.2007, 20:51
    Παράθεση:

    Το μέλος seriousstam στις 07-09-2007 στις 22:03 έγραψε...

    den katalabainw giati kapoi ekneurizontai me thn anorthografia
    egw as poume pou eimai dyslektikos ti na kanw?? na mhn grafw katholou ??
    h na ta lew proforika ta posts mou??
    giauto kai grafw greeklish...


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : seriousstam στις 07-09-2007 22:06 ]





    Μην ανυσηχείς καθόλου φίλε και εγώ στο ίδιο clab ανήκω αλλά το παλέβω όσο μπορώ. Γιατί ξέρω οτι πρέπει να το παλεψω και γιατί θέλω και για να μην καταντήσει μια απλή δικαιολογία (εδώ έχω φτάσει στο σημειο να γράφω στο λεξεικό του υπολογηστή τις λέξεις στα αγγλικά για να δώ πως γράφονται στα ελληνικά) Ένας άλλος τρόπος είναι να τα γράφεις πρώτα στο Word και μετά με ένα copy past να είσαι οκ!! .Το έκανα και εγώ αυτό παλιά αλλά η τωρινή έκδοση που έχω δεν υποστηρίζει ελληνικά
    LathosPathos
    10.09.2007, 23:44
    Αυτό που με εκνευρίζει ΑΦΑΝΤΑΣΤΑ στο ΜusicHeaven είναι ότι έχει. . . μέλι!
    Αλλιώς δε μπορώ να εξηγήσω το γιατί κάθομαι με τις ώρες στον υπολογιστή, ειδικά αφού είναι το μοναδικό site σχεδόν το οποίο επισκέπτομαι!. . .


    StavmanR
    11.09.2007, 18:34
    Προσωπικά, βρίσκω το ΜΗ μία καλοστημένη σελίδα ποικίλου ενδιαφέροντος, με κεντρικό άξονα τη μουσική και δεν εντοπίζω κάτι το αξιόμεμπτο στην ιστοσελίδα αυτή. Αντίθετα, θεωρώ ότι διατηρεί ένα ικανοποιητικό επίπεδο με τη βοήθεια τόσο των συντονιστών του, όσο και των υπόλοιπων μελών. Θεωρώ χρέος μου να υπενθυμίσω σε όλους ότι καμία σελίδα ανοιχτή στο διάλογο δεν ευθύνεται για το επίπεδο του διαλόγου. Είναι αντίστοιχο με το να κατηγορώ την αστυνομία που υπάρχουν τρομοκράτες και καταπατητές του νόμου. Σε μία σελίδα ΕΜΕΙΣ είμαστε το φόρουμ της και οι μόνοι υπεύθυνοι για το επίπεδό του. Αν περιμένουμε να έρθει ο μπαμπούλας για να είμαστε φρόνιμοι και να επιδεικνύουμε τον πρέποντα σεβασμό στους υπόλοιπους, το "παιχνίδι " είναι χαμένο από χέρι.

    Όσον αφορά το θέμα της ορθογραφίας, πρόκειται για ένα ζήτημα άκρως γαργαλιστικό. Κατά τη γνώμη μου το ίδιο "εξωγήινο" μου φαίνεται να δω γραμμένο το είναι ως ήνε, με μία αναφορά σε λέξη αφοριστικά λέγοντας πχ. ότι καρέκλα για εμένα είναι και το πεζούλι γιατί εκεί κάθομαι, χωρίς να γνωρίζουμε την ιστορική και εννοιολογική και χρηστική αξία της. Αυτή βέβαια είναι καθαρά προσωπική θέση, κατ' αντιστοιχία με τις προσωπικές θέσεις που διάβασα αρκετά παραπάνω. Για τους "κατά συρροήν" ανορθόγραφους έχω να πω ότι δεν πρέπει να επαναπαύονται στην "ασθένειά" τους, καθώς με μεθοδικές κινήσεις μπορούν να ανακτήσουν σε μεγάλο βαθμό την ορθογραφική τους ικανότητα. Αν αρχίσουν να χρησιμοποιούν πχ. προγράμματα ορθογραφικού ελέγχου κατά την πληκτρολόγηση (λινκ για τους χρήστες Mozilla Firefox), είναι θέμα εβδομάδων να εξοικειωθούν με τον ορθό τρόπο γραφής. Η σωστή ορθογραφία συνεπάγεται κατά βάση την ορθή χρήση της ευρύτερης γλωσσικής ικανότητας, δηλαδή της ορθής χρήσης του λόγου. Δοκιμάστε το και δεν θα χάσετε...

    Τέλος, στο θέμα της επικοινωνίας, δεν μπορούμε να περιμένουμε συνεχώς οι άλλοι να προσεγγίσουν τη δική μας συλλογιστική, τον δικό μας τρόπο γραφής και τα δικά μας νοήματα χωρίς να τους διευκολύνουμε. Η χρήση ενός κοινά αποδεκτού κώδικα είναι το μόνο μέσον προς αυτήν την κατεύθυνση.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : StavmanR στις 11-09-2007 18:55 ]


    Brokenchord
    13.09.2007, 11:40
    Σταύρο τρομερό το λεξικό και χρηστικότατο εύκολο στην εγκατάσταση, μια διακριτική παρουσία κάτω από της ανορθόγραφες γραμμές. Σε ευχαριστούμε πολύ !!!
    Μετά από αυτό κανένας δεν έχει δικαιολογία να γράφει με greeklish εκτός και αν είναι έλληνας της ξενιτιάς
    StavmanR
    13.09.2007, 16:04
    Brokenchord κατά τη γνώμη μου δεν τίθεται θέμα δικαιολογήσεως ή μη. Το θέμα είναι ότι πρόκειται για ένα σάιτ διαλόγου, στο οποίο είμαστε "υποχρεωμένοι" να διαθέτουμε κάποια πρόθεση επικοινωνίας και ενσωμάτωσης μας. Όταν μπαίνεις σε μία συζήτηση Γάλλων, δεν μπορείς να μιλάς ελληνικά και να περιμένεις όλοι οι άλλοι να κρατούν και να ξεφυλλίζουν λεξικά της Νεοελληνικής για να σε καταλάβουν. Είναι σημαντικό για οποιονδήποτε συμμετέχοντα σε μία συζήτηση να αισθάνεται ως χρέος του την ατομική προσπάθεια για επικοινωνία. Η ατομική προσπάθεια στη συγκεκριμένη περίπτωση μεταφράζεται ως η προσέγγιση του κοινού κώδικα επικοινωνίας. Κατά τα άλλα η ιστοσελίδα που παρέθεσα παρέχει ένα εργαλείο διευκόλυνσης, χωρίς να σημαίνει ότι όποιος το χρησιμοποιεί γίνεται αυτομάτως και κατανοητός από τους άλλους.


    "Ονειρεύομαι τη ζωή σαν ένα γαλάζιο ουρανό, αεράκι αγνό και καθάριο η ζωή μου να πνέει, πουλί λευκό η ελπίδα μου θε πάντα να πετά ψηλά..."

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : StavmanR στις 13-09-2007 18:47 ]


    Brokenchord
    13.09.2007, 18:58

    Panos72
    15.09.2007, 10:55
    Παράθεση:

    Το μέλος Stroumfita456 στις 10-09-2007 στις 20:29 έγραψε...

    με εκνευρίζει το οτι σε κράζουν μερικοί και εγω δεν ειμαι διατεθημενη να ακούω τα κουλα του καθενός.....!!!!



    Κουλό είναι ότι είσαι ψωνάρα...?
    Λοιπόν και μένα με εκνευρίζει απίστευτα...
    Λες κι ο καθένας μας δεν έχει το ψώνιο του. Ας κοιτάμε να γινόμαστε καλύτεροι εμείς κι ας αφήσουμε τον καθένα να εκφράζει τον εαυτό του κι όχι τα "θέλω" μας...
    Άντε στην υγειά μας!!!

    Stroumfita456
    15.09.2007, 12:52
    Παράθεση:

    Το μέλος Panos72 στις 15-09-2007 στις 10:55 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος Stroumfita456 στις 10-09-2007 στις 20:29 έγραψε...

    με εκνευρίζει το οτι σε κράζουν μερικοί και εγω δεν ειμαι διατεθημενη να ακούω τα κουλα του καθενός.....!!!!



    Κουλό είναι ότι είσαι ψωνάρα...?
    Λοιπόν και μένα με εκνευρίζει απίστευτα...
    Λες κι ο καθένας μας δεν έχει το ψώνιο του. Ας κοιτάμε να γινόμαστε καλύτεροι εμείς κι ας αφήσουμε τον καθένα να εκφράζει τον εαυτό του κι όχι τα "θέλω" μας...
    Άντε στην υγειά μας!!!

    Ψωνάρα?Δεν ξέρω πως το εννοεις...Εγω λέω ο καθενας να κοιτάει την δουλιτσα του....!



    Τα ωραιότερα λόγια αγάπης κρύβονται πίσω από τη σιωπή ενός βλέμματος! Ότι δεν ακούγεται δε σημαίνει πως δεν υπάρχει.....


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Stroumfita456 στις 15-09-2007 12:54 ]


    Panos72
    15.09.2007, 16:22
    Παράθεση:

    ...Εγω λέω ο καθενας να κοιτάει την δουλιτσα του....!





    Αυτό ακριβώς εννοώ ... μάλλον έμεινες στο "...είσαι ψωνάρα...". Το δεύτερο ενικό δεν σε αφορούσε προσωπικά, συγνώμη αν κάτι τέτοιο κατάλαβες.
    Απλά διάβασε ξανά τι έγραψα, και θα καταλάβεις ότι απλά, συμφώνησα: ........"Ας κοιτάμε να γινόμαστε καλύτεροι εμείς κι ας αφήσουμε τον καθένα να εκφράζει τον εαυτό του κι όχι τα "θέλω" μας... "....... κοινώς Εγω λέω ο καθενας να κοιτάει την δουλιτσα του

    angela_77
    15.09.2007, 16:44
    σε αυτο το "ο καθενας να κοιταει την δουλιτσα του" θα συμφωνησω και εγω. πολλα κουτσομπολια και πολλες εμπαθιες τα οποια απλα δειχνουν το χαμηλο του επιπεδου του καθενος και τιποτα παραπανω.
    Stroumfita456
    15.09.2007, 20:00
    Πανο τωρα τελευταια ολο σε παρεξηγω....μια με αυτο μια με τον καλλιτεχνη....τα κέφια μου φταινε-με εχουν τυφλώσει....


    Stroumfita456
    15.09.2007, 20:03
    Παράθεση:

    Το μέλος angela_77 στις 15-09-2007 στις 16:44 έγραψε...

    σε αυτο το "ο καθενας να κοιταει την δουλιτσα του" θα συμφωνησω και εγω. πολλα κουτσομπολια και πολλες εμπαθιες τα οποια απλα δειχνουν το χαμηλο του επιπεδου του καθενος και τιποτα παραπανω.



    Χαμηλο επιπεδο...σιγουρα...!ειναι βαρετο ολο αυτο που γίνεται....ουτε καν σε ξερουν και σε κραζουν ελεος....Τεσπα,δεν πειραζει.....!Αρκει που περναω καλα οταν μπαινω musicheaven......!
    MagicaDeSpell
    16.09.2007, 08:11
    Παράθεση:

    Το μέλος angela_77 στις 08-09-2007 στις 15:08 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος MagicaDeSpell στις 07-09-2007 στις 17:32 έγραψε...

    Συγγνωμη που το λεω αλλα δεν νομιζω οτι ειναι κατινια να κρινεις καποιον που χρησιμοποιει την εκπομπη του για να ικανοποιησει το ψωνιο του ποσο μαλλον οταν εχει γινει ολοκληρη συζητηση στο οτι δεν μπορουμε να βαζουμε αναρμοστα τραγουδια



    ροζα οποιος κανει εκπομπη το ψωνιο του ικανοποιει. αν το ψωνιο του ειναι να τραγουδαει αστον να τραγουδαει. αν δεν σαρεσει ακου κατι αλλο. αν δεν σαρεσει το ειδος μουσικης που παιζει καποιος δεν κανεις παραπονα απλα αλλαζεις σταθμο ετσι δεν ειναι? κανε και εδω το ιδιο. σε καποιους αρεσει αφου εχει ακροατηριο. και στην τελικη ντροπη σου που κραζεις καποιον που δινει ψυχη σε κατι που αγαπαει οσο και αν εσενα δεν σαρεσει

    Παράθεση:

    Το μέλος MagicaDeSpell στις 07-09-2007 στις 17:32 έγραψε...

    Κι αυτο το ατομο εχει εκπομπη που του δοθηκε απο την διευθυντρια ενω ας πουμε σε καποιους αλλους ( οπως εγω π.χ )εδω κι ενα μηνα δεν εχει καν δοθει εστω μια αρνητικη απαντηση στο request για εκπομπη... Αναρωτιεμαι ποσο πολυασχολη ειναι η εν λογω διευθυντρια του σταθμου που δεν μπορει να δωσει μια απαντηση...Αλλα αυτο ειναι αλλο θεμα



    ναι η εκπομπη του δοθηκε απο την διευθυντρια, αυτη ειναι η δουλεια μου. κανετε αιτησεις και σας δινω εκπομπες. δεν ειμαι μεντιουμ να ξερω τι θα κανει ο καθενας στις εκπομπες του. κρινω οσο μπορω να κρινω βασει των αιτησεων σας και της συμπεριφορας σας εδω μεσα. εχει τυχει ατομο να μην παρει εκπομπη γιατι ηταν εριστικος επιθετικος και ειρωνικος απεναντι σε αλλους παραγωγους κατι που δεν το θελω για την δικια μου ομαδα. οσο για το ποσο πολυασχολη ειμαι αν και δεν σε αφορα, σου εχω ηδη απαντησει αλλου οτι σου εστειλα απαντηση (και ας ειμουνα πολυασχολη οργανωνοντας την κηδεια ενος συγγενικου προσωπου) και σου εκανα και ενα forward παλι εχθες με το αρχικο μειλ και την αρχικη ημερομηνια. ελπιζω να σε καλυψα



    Αγαπητη Αντζελα δε σε ρωτησα τους λογους κι ουτε ηθελα να μου δωσεις λεπτομερειες Συλληπητηρια για το κοντινο σου προσωπο
    Οσον αφορα το θεμα μας το θεμα του ψωνιου το ανεφερα γιατι αν θυμασαι οταν σε αλλο θεμα εγω ειχα πει οτι σε οποιον δεν αρεσει μια εκπομπη μπορει απλα να μην την ακουει μου απαντησες οτι δεν ειναι ετσι κι οτι πρεπει να εχουμε καποιο επιπεδο ή κατι τετοιο...
    Ο λογος που αναφερθηκα στο θεμα εκπομπης οσον αφορα εμενα ειναι γιατι
    1ον) ΠΡΟΦΑΝΩΣ δεν ειχα λαβει το mail ελαβα μονο το τελευταιο που εκανες forward....
    Ξερεις πολυ καλα οτι δεν ειμαι ατομο που θα ειχα παρει προσωπικη απαντηση και θα εκανα την παπια
    2ον)1 εδομαδα πριν φυγω για διακοπες ειδα οτι την ωρα που ειχα ζητησει την ειχες δωσει αρα μαλλον δεν ισχιει τελικα οτι ολες οι αιτησεις του Αυγουστου δεν εγκριθηκαν
    ή ισχιει για "ορισμενους" Αυτος ήταν και ο λογος που τσαντιστηκα κι εγραψα αυτο το ποστ
    Παράθεση:

    σε αυτο το "ο καθενας να κοιταει την δουλιτσα του" θα συμφωνησω και εγω. πολλα κουτσομπολια και πολλες εμπαθιες τα οποια απλα δειχνουν το χαμηλο του επιπεδου του καθενος και τιποτα παραπανω.


    Τωρα για το αν εχω χαμηλο επιπεδο εγω αφηνω τα ατομα που με ξερουν να το κρινουν
    Αυτα...
    Υ.Σ Και για να μην υπαρξουν παρεξηγησεις κι εγω ημουνα 10 μερες στο νοσοκομειο και βγηκα χθες γι αυτο κι απαντω τωρα


    Stroumfita456
    17.09.2007, 10:48
    MagicaDeSpell νομίζω πως το χεις πάρει πολύ προσωπικα το θέμα και σε εχει πειράξει που δεν εγινε η αιτηση σου για εκπομπή δεκτη....Ξεπερασε το θεμα αυτο και περασε καλα εδω με ολα τα μελη του ΜΗ γτ ειναι ωραιο να περνας καλα...!!Και δεν χρειαζεται να λεμε πραγματα και κακιες που δεν αρμόζουν στον χαρακτήρα μας....!

    Υ.Γ. Ολοι οι ανθρωποι σε κρινουν και ας μην σε ξέρουν μπορουν να σχηματισουν γνωμη για σενα απο τον τρόπο που μιλάς και συμπεριφέρεσαι..!
    jorge
    17.09.2007, 11:31
    Παιδιά μην συνεχίζουμε αυτό το θέμα. Έγινε μια παρεξήγηση που λύθηκε. Αν κάνω λάθος, ας συνεχίσει η κουβέντα με προσωπικά μηνύματα, όχι εδώ.

    Εδώ γράφουμε τι μας εκνευρίζει, ώστε να υπάρχει μια λίστα με πράγματα που ενδεχομένως θα μπορούσαν να αλλάξουν, ώστε να μην ...εκνευριζόμαστε
    MagicaDeSpell
    17.09.2007, 13:37
    @ stroumfita: επειδη δεν με ξερεις καλο ειναι να μη βγαζεις τετοια συμπερασματα
    @jorge: Το τελειωνω εδω το θεμα επειδη βαρεθηκα ο μονος λογος που απαντησα ηταν γιατι ειπωθηκαν ανακριβειες.
    Υγεια να χουμε ολοι Καλη σας μερα
    MusicShadow
    21.09.2007, 05:42
    Καλημερα κ απο μενα
    Γενικα ειμαι σε αρκετα forum αλλα αυτο ειναι σχεδον το πρωτο με τοσους κανονες.
    - μην γράφετε σε greeklish
    - μην γράφετε μόνο με ΚΕΦΑΛΑΙΑ γράμματα

    Στο προφιλ
    - μην βαζετε φωτογραφιες του σκυλου σας, του γειτονα, του σπιτου σας.....

    δηλαδη αμα δεν με εκφραζουν τα avatar κ θελω να βαλω μια δικη μου φωτογραφια χωρις ομως να ειναι το προσωπο μου τι κανω?το να μην θελετε να μπαινουν φωτογραφιες που να προσβαλουν ηθη,αξιες,φυλα,κλτ το καταλαβαινω αλλα τι κακο υπαρχει να βαλω μια εικονα που αντιπροσωπευει εμενα?τα avatar την ιδια δουλεια δεν κανουν στην ουσια?με την ιδια λογικη θα επρεπε να ειναι υποχρεωτικο το πραγματικο μας ονοματεπωνημο κατα την εγγραφη.Ελπιζω να μην εχω καταλαβει κατι λαθος, αν οντως ισχυει ομως ζητω συγνωμη εκ των προτερων.
    Α κ κατι ακομη. Αν καποιος αναφερει ενα προβλημα που μπορει να εχει ειπωθει παλιοτερα δεν νομιζω οτι ειναι υποχρεωμενος να το ξερει και για να το αναφερει καποιο λογο θα εχει....