ελληνική μουσική
    630 online   ·  210.861 μέλη

    Ποια τραγούδια του 3ου Διαγωνισμού ξεχωρίζετε;

    costaspanag
    23.01.2013, 00:29

    Τα είπαν άλλοι , πολύ πιο πριν: Κι αν δεν πάρουμε χαμπάρι, αγκαλιά θα μας τουμπάρει ("Η σούστα"- τα πεταλάκια- ΜανώληΧιώτη / Νίκου Ρούτσου, 1η δισκογράφηση 1950, Τάκης Μπίνης, Άννα Χρυσάφη & Μανώλης Χιώτης))

    [ τροποποιήθηκε από τον/την costaspanag, 23-01-2013 00:36 ]

    [ τροποποιήθηκε από τον/την costaspanag, 23-01-2013 11:36 ]

    [ τροποποιήθηκε από τον/την costaspanag, 23-01-2013 11:37 ]


    jorge
    23.01.2013, 02:00
    Εμείς (7 άτομα) μόλις ψηφίσαμε. Έδωσα 5 αστέρια στο ορχηστρικό Ονειρόδρομοι και στο Στις Ελπίδες μας Φωτιά. Μου άρεσαν πολύ (4 αστέρια) τα Ανάμνηση, Υπέροχη Μέρα, We love you tsiou, Πρώτη Γραμμή, το Πέταγμα της Πεταλούδας.
    perseas77
    23.01.2013, 03:03
    egw prosopika 8elw na doso sigxaritiria stous syntelestes tou komatiou "oyranodromoi" einai poly kalo kai gia ta dikamou mousika gousta einai to kalytero ton 2 groupe ( den tous kseros tous an8rwpous) apla me agkizei kai 8elw na tous pw dimosia sygxarhthria!
    alpatman
    23.01.2013, 08:54

    εκεινο που σκεφτομουν ακουγοντας τα κομματια και του πρωτου γκρουπ και του δευτερου ηταν οτι μακαρι τετοια κομματια να προβαλλονταν αφου πολλα απο αυτα  ειναι πολυ καλυτερα  απο αυτα που συνηθως 'ακουγονται ' . 

    τα κομματια του β' γκρουπ , ολα εχουν ψυχη και ειναι πειστικα  και εκφραζουν την ψυχη του καλλιτεχνη .Στην ουσια δεν τιθεται θεμα συγκρισης ψυχης αλλα μονο προσωπικου γουστου . Επισης θεωρω οτι με το  να εκφραζει καποιος την αποψη του πριν το τελος της ψηφοφοριας δεν επηρεαζει τους αλλους καθως ο καθενας εδω μεσα εχει την δικη του 'αισθητικη ' στην μουσικη . Και εκει ειναι το ωραιο, να βλεπεις οτι με καποιον συμφωνεις , με καποιον αλλο οχι σε καποια κριση του . 

    θα αναφερω καποια κομματια , που μου ταιριαξαν πιο πολυ  ... 

    Με ποιο δικαιωμα ..........  προσκυνω !  σε στυλ μου θυμισε ενα κομματι του Σαμπανη (προσοχη δεν εννοω οτι μοιαζει η μουσικη ) . Υπεροχη δυναμικη μουσικη  , φωναρα , πληκτρα βγαλμενα απο τα παλια  , κιθαρες να πλαισιωνουν , μπασο που 'κλωτσαει ' στο στομαχι  για να μην γινω περισσοτερο γραφικος ενα κομματι πληρες για τα γουστα μου .

    Irene ...  80's feeling , με γυρισε στα maxi singles των italo  ... πολυ θα ηθελα να ακουσω και αλλες δουλεις του( η των ) ιδιου .... 

    Υπεροχη μερα ...... αισιοδοξο κομματι ,σου φτιαχνει την διαθεση θα μπορουσε να ειναι επιτυχια . 

    we love you tsiou ....κομματι που μπορουσε να ειναι το soundtrack μιας ταινιας με το αντιστοιχο θεμα ... πρωτοτυπο και διαφορετικο .

    στις ελπιδες μας φωτια ..... λοιπον η φωνη σε ΄στυλ' μου θυμισε ενα παλιο τραγουδιστη τον Πολυχρονιαδη που  ειχε πολυ χαρακτηριστικη 'βραχναδα' . Επισης πολυ ομορφη μουσικη ,μια ενσταση εχω μονο στο 'θεμα' .Επειδη σαφως και το κομματι αναφερεται στην γενικοτερη κατασταση που μας περιβαλει , θεωρω οτι δεν φταινε ' παντα οι αλλοι ' αλλα οι 'αλλοι ειμαστε εμεις ' ...Πραγμα που σηκωνει πολυ συζητηση και ειμαι εκτος θεματος οποτε δεν θα το συνεχισω . 

    και επισης απο αυτα που μου 'ταιριαξαν'  ... 

    λεπεις αποψε , τερμα τα ψεματα , της ζωης μου τα κομματια ,σε αυτον το πλανητη αυτη την στιγμη .... 

     


    THANOS35
    23.01.2013, 15:37

    ήρθε η ώρα να γράψω για το 4ο πενταράκι μου σε αυτόν τον όμιλο.. κι ο λόγος που θα το κάνω είναι οτι έχει απομακρυνθεί πολύ από την πεντάδα και το θεωρώ  δύσκολο εως αδύνατο να τα καταφέρει καθώς απομακρύνεται όλο και πιο πολύ!{#emotions_dlg.blush} δεν πειράζει όμως! ίσως είναι ένα από τα καλύτερα κομμάτια που έχω ακούσει εδώ και καιρό..και ας μην ανήκει στην κατηγορία "έντεχνο"...βέβαια για μένα έντεχνο είναι καθετί καλό,όμορφο,ευάκουστο,προσεγμένο,ευαίσθητο που απευθύνεται στα δικά μου αυτάκια  ..{#emotions_dlg.biggrin}.. για άλλους μπορεί να είναι κάτι άλλο.. όλες αυτές τις προϋποθέσεις λοιπόν, συγκεντρώνει το "ΛΕΙΠΕΙΣ ΑΠΟΨΕ.." ένα πανέμορφο κομμάτι πάντα για τα δική μου αισθητική,ευαίσθητο..με μία όμορφη παραπονιάρικη και χαρακτηριστική χροιά φωνής που σου μένει και μία εξαιρετική σύγχρονη ενορχήστρωση που συνδιάζεται με όμορφο στίχο..δεν ξέρω τελικά τι θέση θα καταλάβει στην τελική κατάταξη...εκείνο ωστόσο που ξέρω είναι ότι το κομμάτι αυτό με κέρδισε αμέσως και το μόνο που έχω να ευχηθώ στους συντελεστές του είναι να συνεχίσουν να δημιουργούν τέτοια όμορφα και "έντεχνα" ακούσματα ,ακόμα και χωρίς τη συγκεκριμένη σφραγίδα του "εντέχνου"!{#emotions_dlg.biggrin} ένα μεγάλο μπράβο δεν είναι αρκετό{#emotions_dlg.clap}


    PITHANOS
    23.01.2013, 16:03

    ω ναι.. εννοώ εκείνον που έτσι..σκέφτηκε (λόγος = σκέψη) 

    το ''αλλοδαπό'' κομμάτι που αποκλείστηκε {#emotions_dlg.sleep1}


    kwstasagas
    23.01.2013, 18:36

    Η "Πρώτη Γραμμή", με στίχους γεμάτους με ελπίδα για έναν καλύτερο κόσμο .... τόσο γλυκούλι και τόσο τρυφερό .... και τα αρπέζ της ακουστικής κιθάρας που ακούγονται είναι τόσο όμορφα, ενώ και η, πολλές φορές, ψιθυριστή φωνή που το τραγουδά είναι συγκινητική .... η "μαγεία της απλότητας" .... Μού θύμισε και λίγο τις μπαλάντες του Cat Stevens !!! Σε αυτό το τραγούδι έδωσα 4 αστέρια !!! Το 1 αστέρι δεν το έδωσα επειδή το τραγούδι χρειαζόταν λίιιγη δουλειά παραπάνω : λίγο περισσότερο προσεγμένη ηχογράφηση [ιδίως στα φωνητικά], ίσως και τη συνδρομή ένα - δυο οργάνων ακόμη ... Όπως και να ΄χει, πολλά συγχαρητήρια στους δημιουργούς του !!!   


    THANOS35
    23.01.2013, 18:51
    συμφωνω απολυτα με τον Κώστα για την "Πρωτη Γραμμη" - αυτο το πολυ ομορφο επισης κομμάτι το βαθμολογησα με 4 αστερακια..
    georgetr
    23.01.2013, 22:39

    Υπάρχει ένα τραγούδι στη πρώτη πεντάδα που εχω την εντύπωση ότι αυτό το τραγούδι είναι μιά  "διασκευή" του seven nation army με ελληνικό στίχο  .  Και για το λόγο του αληθές μπορείτε να ακούσεται τη διασκευή seven nation army burger 
    Link

    " target="_blank" target="_new">> . Διαφορερτικά εάν δε θεωρηθεί διασκευή , είναι ένα τραγούδι με πάρα πολλά μουσικά θέματα κοινά , πάνω απο τα επιτρεπτά  κατά την εκτίμησή μου …


    PITHANOS
    23.01.2013, 23:17

    Κάτσε να σβήσω την παράθεση αφού είμ΄από κάτω και δε μπήκε ..κανείς..

    Λοιπόν, αν γνώριζες το ξένο τραγούδι, άργησες να το ..πεις.. (ή βρεις)

    αλλά.. θα στεναχωριόμουν αν ήταν πιο πολύ του γούστου μου  

    αλλά .. αν δεν έχει ίδιο στίχο .. (βαριέμαι να ψάχνω, ερεύνησέ το μια που το άρχισες και πες μας) 

    σύμφωνα και με την περιβόητη ..λίστα (όχι Λαγκάρντ)

    διεκδικεί 40% από τον στίχο 20% από ερμηνείες κλπ

    αλλά .. βάλε κι ένα 15% ελάχιστο μουσικής από το μαξ του 40 (λόγω .. διασκευής, και τι διασκευής..{#emotions_dlg.blush})

    εε, δικαίως είναι στην πεντάδα.. 

    τσιριτρίμ  

    [ τροποποιήθηκε από τον/την PITHANOS, 23-01-2013 23:19 ]


    jorge
    24.01.2013, 00:48

    Παράθεση:

    Το μέλος georgetr στις 23.01.2013, 22:39 έγραψε...

    Υπάρχει ένα τραγούδι στη πρώτη πεντάδα που εχω την εντύπωση ότι αυτό το τραγούδι είναι μιά  "διασκευή" του seven nation army με ελληνικό στίχο  .  Και για το λόγο του αληθές μπορείτε να ακούσεται τη διασκευή seven nation army burger 
    Link" target="_new">

    > . Διαφορερτικά εάν δε θεωρηθεί διασκευή , είναι ένα τραγούδι με πάρα πολλά μουσικά θέματα κοινά , πάνω απο τα επιτρεπτά  κατά την εκτίμησή μου …

    Γιώργο αν εννοείς το We love you tsiou, νομιζω δεν εχει καμια σχεση με το τραγουδι των Seven Nation Army, εκτος κι αν μπορεις να μας αναφερεις συγκεκριμενα τα σημεια και τις νοτες που μοιαζει.


    SakisKouroupos
    24.01.2013, 08:28

    Θα μπορούσαμε να πούμε ότι μοιάζει στην αρχή " με το ύφος" ακόμη και με τραγούδια του Γιοκαρίνη. Οπως και το Σ αυτό τον πλανητη το οποίο κατά την γνώμη μου είναι ένα παρα πολύ ωραίο τραγούδι ...που "ξεχωρίζει" ... με το ύφος κάτι από "Για το καλό μου" και κάτι από "το παλιό μου παλτό". Αλλο όμως το ύφος,το στυλ ,το οποίο μπορούμε να το βρούμε σε πολλά τραγούδια και άλλο η διασκευή,καμία σχέση !

    [ τροποποιήθηκε από τον/την SakisKouroupos, 24-01-2013 08:29 ]


    Post αρνητικής αξιολόγησης
    georgetr
    24.01.2013, 10:51

         Κατ αρχήν , θα ήθελα να πω ότι πριν κάνω τη προηγούμενη παρατήρηση , πήρα και τη γνώμη άλλων που δεν έχουν σχέση με το site . Απλά τους έβαλα να ακούσουν το τραγούδι και είχαν την ίδια άποψη . Δε κατακρίνω το τραγούδι , το κρίνω μόνο με ειλικρίνεια . Δεν έχω σκοπό να προσβάλλω τους συντελεστές του , μόνο να βοηθήσω στο τι πρέπει να προσέχουμε μελλοντικά  όλοι όσοι ασχολούμαστε με τη σύνθεση . Το ύφος ενός τραγουδιού είναι σίγουρο ότι μπορεί να μοιάζει με δεκάδες .Πολλά μοιάζουν μεταξύ τους σαν ύφος . Αλλά η παρατήρησή μου δεν ήταν επ αυτού . Μιλώ και εγώ σαν συνθέτης , άλλου είδους μουσικής χωρίς να έχει σημασία . Πάντα όμως έχει σημασία η άποψη του απλού  ακροατή που δεν ακούει αν 2 νότες ενός μουσικού θέματος είναι διαφορετικές από ένα άλλο για να πεί ( αα  δεν είναι ίδιο )  , αλλά ακούει το σύνολο δύο τραγουδιών ως προς την ομοιότητά τους . Έχω κριθεί και εγώ σε τραγούδια μου για ομοιότητες , γνωρίζοντας όμως προσωπικά ότι οι νότες που έχω περάσει δεν είναι όμοιες . Μη το κοιτάτε όμως έτσι . Εγώ λαμβάνω σοβαρά τις απόψεις των απλών ακροατών σε κάθε νέα μου σύνθεση . Πολλές φορές που γράφω ένα τραγούδι , λόγω κάποιων μουσικών επιρροών όπως είναι φυσικό , μου μοιάζει με «κάτι» χωρίς όμως να καταλαβαίνω με τι ? Σε αυτή τη φάση βάζω να το ακούσουν και άλλοι μέχρι να μου πουν ( να ρε είναι  σαν να ακους το τάδε ) . Εκεί λοιπόν φίλοι μου , λέω ευχαριστώ για τη βοήθεια και διορθώνω τα μέρη του τραγουδιού που πρέπει . Ο εγωισμός σε αυτή τη περίπτωση δε βοηθάει .  Δε χρειάζεται πάντα να γίνουν αλλαγές σε όλη τη μελωδική γραμμή , αλλά και  με αλλαγές στην αρμονία μπορεί  να έχεις το επιθυμητό αποτέλεσμα . Επίσης μπορείς να παίξεις αρκετά με τις αξίες των φθόγγων της ίδιας μελωδίας , αλλά να δώσεις στο τέλος εντελώς διαφορετικό άκουσμα . Γενικότερα θέλει ψάξιμο μία σύνθεση που πατά σε στάνταρ μοτίβα ώστε να ξεχωρίζει ακουστικά . Η τοποθέτησή μου , επαναλαμβάνω είναι καλοπροαίρετη και αφορά όλους μας …..

        Τώρα όσο αφορά ποιες συγκεκριμένες νότες για το τραγούδι που αναφερόμαστε  ή ποια και πόσα μέτρα έχουν την ίδια αρμονία Jorge , δε νομίζω ότι χρειάζεται να μπούμε σε λεπτομέρειες . Όλοι οι μουσικοί τουλάχιστον μπορούν να τα διαχωρίσουν . Είπαμε ότι αυτό που μετράει είναι το τελικό ηχητικό άκουσμα για την ομοιότητα δύο τραγουδιών  , ανεξάρτητα από πού προέρχεται . Κάτι που αφορά και καταξιωμένους στο χώρο συνθέτες …..

        Όπως παρατηρήσατε αφιέρωσα χρόνο να σας γράψω την άποψή μου , γιατί το τραγούδι των παιδιών έχει καλά στοιχεία και αν πάρουν υπ όψιν τους αυτά που είπα μπορούν να κάνουν τις «απαιτούμενες» επιμένω διορθώσεις  , ώστε  να καταλήξει ένα ξεχωριστό κομμάτι με μεγάλη επιτυχία για αυτούς και όχι για μένα .

    [ τροποποιήθηκε από τον/την georgetr, 24-01-2013 10:57 ]


    jorge
    24.01.2013, 10:56
    Γιώργο καλημέρα. Νομίζω πως όταν δημόσια λες οτι ένα τραγούδι είναι αντιγραφή κάποιου άλλου, οφείλεις να μπεις σε λεπτομέρειες, καθώς αφήνεις "σκιές" που μπορεί να επηρεάσουν τους ψηφοφόρους. Δεν είναι σωστό - κατά τη γνώμη μου - να λες οτι το τάδε είναι αντιγραφή του τάδε επειδή είναι ίδιο το "τελικό ηχητικό άκουσμα" (δανειστηκα δική σου φράση). Είναι κρίμα και άδικο για τους δημιουργούς του τραγουδιού.
    georgetr
    24.01.2013, 11:28

    Παράθεση:

    Το μέλος jorge στις 24.01.2013, 10:56 έγραψε...

    Γιώργο καλημέρα. Νομίζω πως όταν δημόσια λες οτι ένα τραγούδι είναι αντιγραφή κάποιου άλλου, οφείλεις να μπεις σε λεπτομέρειες, καθώς αφήνεις "σκιές" που μπορεί να επηρεάσουν τους ψηφοφόρους. Δεν είναι σωστό - κατά τη γνώμη μου - να λες οτι το τάδε είναι αντιγραφή του τάδε επειδή είναι ίδιο το "τελικό ηχητικό άκουσμα" (δανειστηκα δική σου φράση). Είναι κρίμα και άδικο για τους δημιουργούς του τραγουδιού.

    Συνονόματε , δε μίλησα για αντιγραφή . Μίλησα για ομοιότητα σε μέτρα του τραγουδιού . Όπως και το « διασκευή» το έβαλα σε εισαγωγικά . Εάν το θεωρούσα 100% διασκευή , θα έλεγα καθαρά ότι πρέπει να είναι εκτός διαγωνισμού . Η ανάλυση αυτή γίνεται με προφορικό λόγο και ταυτότοχρονη ακρόαση των τραγουδιών . Αλλά όπως εξήγησα δε χρειάζεται τέτοια μουσικού είδους ανάλυση  . Σημασία έχει το τελικό αίσθημα που εισπράττει ο καθένας όταν το ακούει . Σκιές δεν αφήνουν οι μουσικοί αλλά οι πολιτικοί . Ο καθένας θα ακούσει , θα συγκρίνει και θα κρίνει . Κάποιοι θα συμφωνούν και κάποιοι θα διαφωνούν . Τα αυτιά τους θα είναι ο τελικός κριτής και όχι τα λεγόμενά μου . Εγώ παρατήρησα και αυτός που ακούει κρίνει αν η παρατήρησή μου είναι ορθή ή όχι . Αλίμονο αν επηρεάζετε η κριτική μας πάνω σε ένα τραγούδι από τη γραπτή άποψη κάποιου . Σκέψου να έλεγα σε αυτούς που είχαν την ίδια άποψη με μένα , οι οποίοι δεν είναι μουσικοί , να μου πουν ποιες νότες ακριβώς μοιάζουν , αλλιώς δεν τους λαμβάνω υπ όψιν μου γιατί δεν είναι σαφής . Θα μου έλεγαν απλά  , καλά ρε φίλε εμείς δε ξέρουμε μουσική σου λέμε τι ακούμε , κάνε ότι νομίζεις . Αν ήμουν εγώ ο συνθέτης του τραγουδιού , τι έπρεπε να κάνω ??? Αφού το τραγούδι απευθύνεται σε αυτούς όλους ….

        Και για να το χαλαρώσουμε λίγο το θέμα για τα παιδιά . Αν θεωρηθεί ότι δυσφημώ το τραγούδι ( που ούτε να το σκέπτεστε ) , η δυσφήμιση είναι η καλύτερη διαφήμιση εάν αποδειχθεί το αντίθετο της δυσφήμισης .  


    eliasmavroskoufis
    24.01.2013, 14:24

    Νομίζω πως μπορώ να ψάξω και να ξεθάψω οτιδήποτε μπορεί να μοιάζει και με αυτό το τραγούδι αλλά και με τα υπόλοιπα τραγούδια, ο καθένας έχει την δική του άποψη, κι αν τελικά ήταν κάτι τόσο τρανταχτό μόνο εσύ και οι φίλοι σου το καταλάβατε κι εμείς απλά δεν μπορούμε να το δούμε ακόμα και τώρα;;

    Ομοιότητες σε ακκόρντα και ρυθμό έχουν άπειρα τραγούδια και μου έρχονται πολλά στο μυαλό. Το τραγούδι κρίνεται ανεπηρέαστο,και δεν εννοώ για το forum και τον διαγωνισμό, πόσοι έχουν ακούσει το τραγούδι εδώ μέσα;;Ας βάλουμε λοιπόν σε όλα τα τραγούδια αυτά που τους μοιάζουν κι όχι από ένα. Σε δουλειά να βρισκόμαστε..

    Επειδή λοιπόν μιλάς ειλικρινά και έχεις κάθε δικαίωμα, και το δικό μου το μυαλό μου λέει πως αν τελικά είδα κάτι τόσο τρανταχτό εντός κι εκτός εισαγωγικών, θα έστελνα ένα μήνυμα στην διαχείριση με τις υποψίες μου κλπ κλπ ή θα περίμενα να τελειώσει το γκρουπ και να το θέσω μετά κι αν έπρεπε να αποκλειστεί να έπαιρνε το επόμενο κατά σειρά την θέση του.

    Αλλά μην νομίζεις πως ο "καλλιτεχνικός" χώρος απέχει και πολύ απ'τα πρωινάδικα...

    ειλικρινά σου λέω κι εγώ, και μόνο γι'αυτό, τα υπόλοιπα τα αφήνω στην κρίση του καθένα, υποδείξεις να κάνεις αλλού,

    Και για να χαλαρώσω κι εγώ λίγο το θέμα, ευχαριστούμε για την διαφήμιση, σίγουρα κι άλλα παιδιά μπορούν να σε προτιμήσουν και για δάσκαλο μουσικής και σύνθεσης αλλά και για διαφημιστή!!!

    Αφού λοιπόν μιλάμε για ειλικρίνεια έτσι ένοιωσα.

    Εύγε.

    [ τροποποιήθηκε από τον/την eliasmavroskoufis, 24-01-2013 14:25 ]


    bouzoukiz
    24.01.2013, 14:57
    Δεν χρειάζεται καν να το συζητάμε. Κλέψιμο από διασκευή της διασκευής δεν στέκει. Άσε που δεν υπάρχει τπτ που να συνδέει τα κομμάτια.
    georgetr
    25.01.2013, 11:10

    Παράθεση:

    Το μέλος eliasmavroskoufis στις 24.01.2013, 14:24 έγραψε...

    Νομίζω πως μπορώ να ψάξω και να ξεθάψω οτιδήποτε μπορεί να μοιάζει και με αυτό το τραγούδι αλλά και με τα υπόλοιπα τραγούδια, ο καθένας έχει την δική του άποψη, κι αν τελικά ήταν κάτι τόσο τρανταχτό μόνο εσύ και οι φίλοι σου το καταλάβατε κι εμείς απλά δεν μπορούμε να το δούμε ακόμα και τώρα;;

    Ομοιότητες σε ακκόρντα και ρυθμό έχουν άπειρα τραγούδια και μου έρχονται πολλά στο μυαλό. Το τραγούδι κρίνεται ανεπηρέαστο,και δεν εννοώ για το forum και τον διαγωνισμό, πόσοι έχουν ακούσει το τραγούδι εδώ μέσα;;Ας βάλουμε λοιπόν σε όλα τα τραγούδια αυτά που τους μοιάζουν κι όχι από ένα. Σε δουλειά να βρισκόμαστε..

    Επειδή λοιπόν μιλάς ειλικρινά και έχεις κάθε δικαίωμα, και το δικό μου το μυαλό μου λέει πως αν τελικά είδα κάτι τόσο τρανταχτό εντός κι εκτός εισαγωγικών, θα έστελνα ένα μήνυμα στην διαχείριση με τις υποψίες μου κλπ κλπ ή θα περίμενα να τελειώσει το γκρουπ και να το θέσω μετά κι αν έπρεπε να αποκλειστεί να έπαιρνε το επόμενο κατά σειρά την θέση του.

    Αλλά μην νομίζεις πως ο "καλλιτεχνικός" χώρος απέχει και πολύ απ'τα πρωινάδικα...

    ειλικρινά σου λέω κι εγώ, και μόνο γι'αυτό, τα υπόλοιπα τα αφήνω στην κρίση του καθένα, υποδείξεις να κάνεις αλλού,

    Και για να χαλαρώσω κι εγώ λίγο το θέμα, ευχαριστούμε για την διαφήμιση, σίγουρα κι άλλα παιδιά μπορούν να σε προτιμήσουν και για δάσκαλο μουσικής και σύνθεσης αλλά και για διαφημιστή!!!

    Αφού λοιπόν μιλάμε για ειλικρίνεια έτσι ένοιωσα.

    Εύγε.

    [ τροποποιήθηκε από τον/την eliasmavroskoufis, 24-01-2013 14:25 ]



    Ρε παιδιά ήμαρτον . Νιώθω σα να βρίσκομε σε δικτατορία και μου κλείνουν το στόμα .Έκανα μια παρατήρηση σε κάτι που ήρθε στη δικιά μου αντίληψη . Δεν είπα για αντιγραφή τραγουδιού , επισήμανα κάποια ομοιότητα έτσι όπως την αντιλήφθηκα . Το ότι το  έκανα δημόσια , είναι γιατί δημιουργήθηκε το συγκεκριμένο forum  για το ποια τραγούδια ξεχωρίζετε  ,  στο οποίο κατάληξε  όχι απλά να συζητάνε γενικότερα αλλά να ονοματίζουν τα τραγούδια τα ποια έχουν ψηφίσει και τι βαθμό έχουν βάλει . Και φταίω εγώ που έκανα μια παρατήρηση για ένα τραγούδι ? Πρέπει δηλαδή να λέμε μόνο τα μπράβο και τα καλά ? Δεν υπονόησα παιδιά καμιά ακύρωση του τραγουδιού . Αυτό το λέτε μόνοι σας . Διαβάστε καλά ότι έγραψα και πώς το έγραψα . Έχετε παρεξηγήσει κάθε φράση μου . Είπα και κάτι αστειευόμενος για να χαλαρώσει το θέμα και εσείς το πήρατε σαν μορφή ειρωνείας  και μου απαντάτε επ αυτής ειρωνικά . Είπα κάποιες μουσικές απόψεις περί αξιών φθόγγων , περί μέτρων κλπ . για το τρόπο αποφυγής κάποιας ομοιότητας  και μου απαντάτε στην ουσία ότι το παίζω δάσκαλος . Τι θέλετε δηλαδή να λέω σε ένα τέτοιου είδους θέμα . Να μιλήσω για τα στρουμφάκια ? Είμαι στο χώρο της μουσικής  25 χρόνια , και έχω το δικαίωμα να εκφέρω τη γνώμη μου όποια κι αν είναι  .

            Τέλος πάντων εγώ θα σταματήσω κάθε είδους δημοσίευσης επί του συγκεκριμένου θέματος και επί άλλων ομοίων που αφορούν τραγούδια του διαγωνισμού , γιατί δε βλέπω διάθεση σοβαρής συζήτησης παρά μόνο προσωπικές αντιπαραθέσεις μεταξύ ατόμων που επιπλέον δε γνωρίζονται . Οι συζητήσεις θα πρέπει να ήταν τέτοιες που να προβληματίζουν το κάθε μουσικοσυνθέτη  όταν εκφράζετε κάτι  ας πούμε αρνητικό και όχι να τον « κουμπώνουν »  και να αντιπαρατίθεται επί του προσώπου που το εκφράζει  . Και αφού ειρωνικά μου λέτε  ότι το παίζω δάσκαλος , θα πω και κάτι άλλο που θα το λάβουν υπ όψιν τους μόνο αυτοί που έχουν ανοιχτό μυαλό . Μη δίνετε βάση σε αυτούς που σας χαϊδεύουν τα αυτιά . Να δίνεται βάση σε αυτούς που σας τα τραβάνε , γιατί αυτοί πράγματι ενδιαφέρονται για εσάς και ασχολούνται μαζί  σας . Αυτό δε το λέει ο δάσκαλος , το λέει η καθημερινότητα .


    eliasmavroskoufis
    25.01.2013, 12:35

    Παράθεση:

    Το μέλος georgetr στις 23.01.2013, 22:39 έγραψε...
    1ο

    Υπάρχει ένα τραγούδι στη πρώτη πεντάδα που εχω την εντύπωση ότι αυτό το τραγούδι είναι μιά  "διασκευή" του seven nation army με ελληνικό στίχο  .  Και για το λόγο του αληθές μπορείτε να ακούσεται τη διασκευή seven nation army burger 
    Link" target="_new">

    > . Διαφορερτικά εάν δε θεωρηθεί διασκευή , είναι ένα τραγούδι με πάρα πολλά μουσικά θέματα κοινά , πάνω απο τα επιτρεπτά  κατά την εκτίμησή μου …


    2ο
    Κατ αρχήν , θα ήθελα να πω ότι πριν κάνω τη προηγούμενη παρατήρηση , πήρα και τη γνώμη άλλων που δεν έχουν σχέση με το site . Απλά τους έβαλα να ακούσουν το τραγούδι και είχαν την ίδια άποψη . Δε κατακρίνω το τραγούδι , το κρίνω μόνο με ειλικρίνεια . Δεν έχω σκοπό να προσβάλλω τους συντελεστές του , μόνο να βοηθήσω στο τι πρέπει να προσέχουμε μελλοντικά  όλοι όσοι ασχολούμαστε με τη σύνθεση . Το ύφος ενός τραγουδιού είναι σίγουρο ότι μπορεί να μοιάζει με δεκάδες .Πολλά μοιάζουν μεταξύ τους σαν ύφος . Αλλά η παρατήρησή μου δεν ήταν επ αυτού . Μιλώ και εγώ σαν συνθέτης , άλλου είδους μουσικής χωρίς να έχει σημασία . Πάντα όμως έχει σημασία η άποψη του απλού  ακροατή που δεν ακούει αν 2 νότες ενός μουσικού θέματος είναι διαφορετικές από ένα άλλο για να πεί ( αα  δεν είναι ίδιο )  , αλλά ακούει το σύνολο δύο τραγουδιών ως προς την ομοιότητά τους . Έχω κριθεί και εγώ σε τραγούδια μου για ομοιότητες , γνωρίζοντας όμως προσωπικά ότι οι νότες που έχω περάσει δεν είναι όμοιες . Μη το κοιτάτε όμως έτσι . Εγώ λαμβάνω σοβαρά τις απόψεις των απλών ακροατών σε κάθε νέα μου σύνθεση . Πολλές φορές που γράφω ένα τραγούδι , λόγω κάποιων μουσικών επιρροών όπως είναι φυσικό , μου μοιάζει με «κάτι» χωρίς όμως να καταλαβαίνω με τι ? Σε αυτή τη φάση βάζω να το ακούσουν και άλλοι μέχρι να μου πουν ( να ρε είναι  σαν να ακους το τάδε ) . Εκεί λοιπόν φίλοι μου , λέω ευχαριστώ για τη βοήθεια και διορθώνω τα μέρη του τραγουδιού που πρέπει . Ο εγωισμός σε αυτή τη περίπτωση δε βοηθάει .  Δε χρειάζεται πάντα να γίνουν αλλαγές σε όλη τη μελωδική γραμμή , αλλά και  με αλλαγές στην αρμονία μπορεί  να έχεις το επιθυμητό αποτέλεσμα . Επίσης μπορείς να παίξεις αρκετά με τις αξίες των φθόγγων της ίδιας μελωδίας , αλλά να δώσεις στο τέλος εντελώς διαφορετικό άκουσμα . Γενικότερα θέλει ψάξιμο μία σύνθεση που πατά σε στάνταρ μοτίβα ώστε να ξεχωρίζει ακουστικά . Η τοποθέτησή μου , επαναλαμβάνω είναι καλοπροαίρετη και αφορά όλους μας …..

        Τώρα όσο αφορά ποιες συγκεκριμένες νότες για το τραγούδι που αναφερόμαστε  ή ποια και πόσα μέτρα έχουν την ίδια αρμονία Jorge , δε νομίζω ότι χρειάζεται να μπούμε σε λεπτομέρειες . Όλοι οι μουσικοί τουλάχιστον μπορούν να τα διαχωρίσουν . Είπαμε ότι αυτό που μετράει είναι το τελικό ηχητικό άκουσμα για την ομοιότητα δύο τραγουδιών  , ανεξάρτητα από πού προέρχεται . Κάτι που αφορά και καταξιωμένους στο χώρο συνθέτες …..

        Όπως παρατηρήσατε αφιέρωσα χρόνο να σας γράψω την άποψή μου , γιατί το τραγούδι των παιδιών έχει καλά στοιχεία και αν πάρουν υπ όψιν τους αυτά που είπα μπορούν να κάνουν τις «απαιτούμενες» επιμένω διορθώσεις  , ώστε  να καταλήξει ένα ξεχωριστό κομμάτι με μεγάλη επιτυχία για αυτούς και όχι για μένα .



    Περισσότερα: http://www.musicheaven.gr/html/modules.pHP?name=Splatt_Forums&file=reply&topic=28478&forum=49&post=413505"e=1&mod=#ixzz2IytYWO9s

    3ο

    Συνονόματε , δε μίλησα για αντιγραφή . Μίλησα για ομοιότητα σε μέτρα του τραγουδιού . Όπως και το « διασκευή» το έβαλα σε εισαγωγικά . Εάν το θεωρούσα 100% διασκευή , θα έλεγα καθαρά ότι πρέπει να είναι εκτός διαγωνισμού . Η ανάλυση αυτή γίνεται με προφορικό λόγο και ταυτότοχρονη ακρόαση των τραγουδιών . Αλλά όπως εξήγησα δε χρειάζεται τέτοια μουσικού είδους ανάλυση  . Σημασία έχει το τελικό αίσθημα που εισπράττει ο καθένας όταν το ακούει . Σκιές δεν αφήνουν οι μουσικοί αλλά οι πολιτικοί . Ο καθένας θα ακούσει , θα συγκρίνει και θα κρίνει . Κάποιοι θα συμφωνούν και κάποιοι θα διαφωνούν . Τα αυτιά τους θα είναι ο τελικός κριτής και όχι τα λεγόμενά μου . Εγώ παρατήρησα και αυτός που ακούει κρίνει αν η παρατήρησή μου είναι ορθή ή όχι . Αλίμονο αν επηρεάζετε η κριτική μας πάνω σε ένα τραγούδι από τη γραπτή άποψη κάποιου . Σκέψου να έλεγα σε αυτούς που είχαν την ίδια άποψη με μένα , οι οποίοι δεν είναι μουσικοί , να μου πουν ποιες νότες ακριβώς μοιάζουν , αλλιώς δεν τους λαμβάνω υπ όψιν μου γιατί δεν είναι σαφής . Θα μου έλεγαν απλά  , καλά ρε φίλε εμείς δε ξέρουμε μουσική σου λέμε τι ακούμε , κάνε ότι νομίζεις . Αν ήμουν εγώ ο συνθέτης του τραγουδιού , τι έπρεπε να κάνω ??? Αφού το τραγούδι απευθύνεται σε αυτούς όλους ….

        Και για να το χαλαρώσουμε λίγο το θέμα για τα παιδιά . Αν θεωρηθεί ότι δυσφημώ το τραγούδι ( που ούτε να το σκέπτεστε ) , η δυσφήμιση είναι η καλύτερη διαφήμιση εάν αποδειχθεί το αντίθετο της δυσφήμισης .  



    Περισσότερα: http://www.musicheaven.gr/html/modules.pHP?name=Splatt_Forums&file=reply&topic=28478&forum=49&post=413505"e=1&mod=#ixzz2IytfZRDA



    Κοίταξε να δεις τι γίνεται, κάθε δράση έχει και αντίδραση, όπως αυτό το τραγούδι σου δημιούργησε αυτή την αντίδραση έτσι  και η δική μου αντίδραση με κάθε ειλικρίνεια είναι αυτή, γιατί δεν μποερίς να την δεχτείς;;δικτατορία ε;;; μια χαρά λες την άποψη σου, και είναι δικαίωμα σου, τα είπαμε αυτά, αλλά δικαίωμα είναι και δικό μου...  ό, τι γράφτηκε γράφτηκε, κι ο καθένας βνάζει τα συμπεράσματα του. Τώρα εσύ βγάλε πάλι μόνος σου συμπέρασμα για το αν θέλει κάποιος να του χαιδεύεις τ'αυτι ή όχι, λες και ξέρεις τον κάθε ένα εδώ μέσα προσωπικά.Βγάζεις γρήγορα συμπεράσματα και κάνεις υποδείξεις στους άλλους.Αυτό δεν είναι απαραίτητο ότι πρέπει να το ανέχονται οι άλλοι. Κι εμένα μου φάνηκε άκρως κακοπροαίρετο.

    Τέλος να σου πω κι εγώ πως κακώς θα σταματήσεις να γράφεις, αφού θες να υποστηρίζεις τις σκέψεις σου και τις πράξεις σου και το ανοιχτό μυαλό σου που γι'ακόμα μια φορά δεν μπορώ να παρακολουθήσω όταν λες πως δεν έχω (εγώ) το δικαίωμα να αντιδράω με όποιον τρόπο και να λες για χαιδεμα αυτιών, να νοιώθεiς αδικημένος και να λες περί δικτατορίας κλπ. τι να πω.

    Keep going open minded