ελληνική μουσική
    553 online   ·  210.907 μέλη

    Ποια τραγούδια του 3ου Διαγωνισμού ξεχωρίζετε;

    ariskeyman
    22.03.2013, 23:46
    Συμφωνώ απόλυτα με τον προηγούμενο φίλο. Μπράβο σε όλα τα παιδιά για την προσπάθεια και να μην ξεχνάμε οτι τα γούστα και οι προτιμήσεις διαφέρουν αλλα τελικά η μουσική μας ενώνει όλους!
    Dee
    24.03.2013, 18:39

    6ο γκρούπ - "Λέω αντέχω (Τάχα Λήθινος)"

    Γιατί αυτό το κομμάτι βρίσκεται σε αυτή τη θέση και στις πρώτες θέσεις βλέπουμε συνέχεια κομμάτια ίδιου στυλ (έντεχνα, κλασσικά λες και είναι φτιαγμένα πριν πολλά χρόνια!) ;

    Κρίμα για το κομμάτι, γιατί έχει υπέροχες μελωδίες, μαγικά όργανα και πολύ ψαγμένους στίχους...

    Καλό θα ήταν να είμαστε όντως αντικειμενικοί και να κρίνουμε σωστά και όχι να ψηφίζουμε τους "φίλους" μας επειδή είναι φίλοι μας και να χαντακώνονται τα κομμάτια που πραγματικά αξίζουν...


    KRISTHESS
    24.03.2013, 20:11
    αγαπητή DEE τα κομμάτια που αξίζουν ..ποτέ δε χαντακώνονται..και γω δε συμφωνώ με τις "φιλικές" ψήφους όταν αυτές δίνονται αποκλειστικά σε ένα κομμάτι αν θέλεις για υποστήριξη και μόνο.. αλλά από την άλλη πρέπει να λάβεις υπόψη και το γεγονός ότι αυτό που αρέσει σε σένα ...δεν μπορεί σώνει και καλά να αρέσει και σε μένα!
    Dee
    25.03.2013, 20:56
    Αυτό εννοείται KRISTHESS!! Eγώ απλά λέω αυτό που έχω παρατηρήσει στις μέχρι στιγμής 5άδες του διαγωνισμού!
    thanosrozos
    26.03.2013, 12:12

    Τωρα που βλεπω πως τα πραγματα μ΄εμενα και το τραγουδι μου "Στην ακρη εκει του δρομου" εχουν ξεκαθαρισει θα ηθελα να πω ενα μεγαλο ευχαριστώ στη "Music Heaven"για την φιλοξενια.

    Αν δεν υπαρχει προβλημα θα ηθελα να σας δειξω και το κομματι οπτικοποιημενο.

    Ευχαριστώ

     

    http://www.enikos.gr/specials/99786,Ena_sygklonistiko_tragoydi_gia_thn_Ellad.html

     


    https://www.youtube.com/watch?v=PZaqcGTN2_8

    Link
    >
    KRISTHESS
    26.03.2013, 13:26

    όμορφο τραγούδι φίλε μου..αλλά κακώς βιάστηκες για μένα..να "αποκαλυφτείς".. τα πράγματα δεν έχουν ξεκαθαρίσει ακόμα ..και δεν είσαι μακριά από την πεντάδα..οι ψήφοι της τελευταίας στιγμής καθορίζουν πολλά..

    [ τροποποιήθηκε από τον/την KRISTHESS, 26-03-2013 13:29 ]


    mary_omikron
    26.03.2013, 15:06

    Παράθεση:

    Το μέλος thanosrozos στις 26.03.2013, 12:12 έγραψε...

    Τωρα που βλεπω πως τα πραγματα μ΄εμενα και το τραγουδι μου "Στην ακρη εκει του δρομου" εχουν ξεκαθαρισει θα ηθελα να πω ενα μεγαλο ευχαριστώ στη "Music Heaven"για την φιλοξενια.

    Αν δεν υπαρχει προβλημα θα ηθελα να σας δειξω και το κομματι οπτικοποιημενο.

    Ευχαριστώ

     

    http://www.enikos.gr/specials/99786,Ena_sygklonistiko_tragoydi_gia_thn_Ellad.html

     


    https://www.youtube.com/watch?v=PZaqcGTN2_8Link>



    @ Τhanosrozos Εξαιρετικό το τραγούδι σου, το έγραψα και πριν αρκετά σχόλια. Η οπτικοποίηση το απογειώνει!! Και να μην προκριθεί εδώ για τον τελικό είμαι σίγουρη οτι θα μπει στις προτιμήσεις και θα ακουστεί, σε αντίθεση από ορισμένα της κάθε 5αδας που θα λήξουν με την λήξη του διαγωνισμού.

    @ Kristhess H αποκάλυψη του ονόματος στη θέση που βρίσκεται και λίγες ώρες πριν την λήξη του γκρουπ δεν νομίζω οτι δημιουργεί πρόβλημα. Αλλοι το έχουν κάνει πολλές μέρες νωρίτερα είτε με προσωπικά μηνύματα είτε ενυπόγραφα δημοσίως και δεν είδα αντίδραση. Για να είμαστε δίκαιοι.


    KRISTHESS
    26.03.2013, 15:37

    Παράθεση:

    Το μέλος mary_omikron στις 26.03.2013, 15:06 έγραψε...

    @ Kristhess H αποκάλυψη του ονόματος στη θέση που βρίσκεται και λίγες ώρες πριν την λήξη του γκρουπ δεν νομίζω οτι δημιουργεί πρόβλημα. Αλλοι το έχουν κάνει πολλές μέρες νωρίτερα είτε με προσωπικά μηνύματα είτε ενυπόγραφα δημοσίως και δεν είδα αντίδραση. Για να είμαστε δίκαιοι.



    Mary μου νομίζω κάνεις λάθος σε αυτό. Απ'ότι έχω δει ένα μεγάλο ποσοστό ψηφίζει τελευταία στιγμή και δεν είναι αμελητέα η ποσότητα των ψήφων... αυτό έχει φανεί άλλωστε και στα προηγούμενα γκρουπ που έχω παρατηρήσει. Τώρα όσον αφορά προσωπικά μηνύματα φυσικά και το έχουμε αναφέρει και είμαστε εναντίον..  Τώρα το ενυπόγραφο δημοσίως αν αναφέρεσαι στην περίπτωση του "αερικού" εκεί δεν είμαι και τόσο σίγουρη ότι θα συμφωνήσω μαζί σου ..γιατί με τόσα που άκουσε δεν το αδικώ που θέλησε να απαντήσει επώνυμα..οπότε σε εκείνη την περίπτωση κρατάω μια επιφύλαξη χωρίς ωστόσο να το επικροτώ κι όλας... ίσως όμως το καταλαβαίνω βάζοντας τον εαυτό μου στη θέση του.. Σε όλες τις άλλες περιπτώσεις είμαι σαφέστατα κατά της δημοσιοποίησης οποιονδήποτε στοιχείων πριν τη λήξη της ψηφοφορίας και σε αυτό είμαι ξεκάθαρη. Απλά δεν είναι σωστό. Το ίδιο και σε αυτήν την περίπτωση για να είμαστε δίκαιοι. Το τραγούδι πάντως όπως και να έχει είναι καλό και εύχομαι τα καλύτερα στο δημιουργό του


    SimosKouskounis
    26.03.2013, 16:57

    Τελικά ας μου εξηγήσει κάποιος υπεύθυνα πόσα μέτρα και πόσα σταθμά υπάρχουν σ’ αυτό το διαγωνισμό ;


    alpatman
    27.03.2013, 08:15

    ισαξια και σε αυτο το γκρουπ με τα προηγουμενα , θα συμφωνησω με καποιο φιλο , δεν θυμαμαι ποιος ηταν που σε καποιο σημειο του φορουμ  ειπε οτι στο ειδος 'εντεχνο'( αυτο που αποκαλουν ετσι ) , του οποιου και δεν ειμαι ακροατης ,οι δουλειες γενικα ακουγονται πιο 'επαγγελματικες΄ και οι παραγωγες πιο 'ολοκληρωμενες ' . 

    απο το γκρουπ αυτο , τα κομματια που μου ταιριαξαν περισσοτερα απο τα υπολοιπα ηταν  τα  

    - κρυμενα λαθη 

    - που να ψαξω να σε βρω / θεωρω στο κομματι αυτο αν προσεχθουν περισσοτερο τα φωνητικα (π.χ σε καποια σημεια η β'φωνη- απαντηση μου φαινοταν οτι πεταγοταν πιο ψηλα απο την πρωτη ) μπορει να εχει καλυτερο αποτελεσμα . 

    -παρων και παρελθον 

    -μια ευχη / το κομματι αυτο μου θυμισε σε καποια σημεια 'ΡΙΦΙΦΙ ' , το παλιο ελλ. γκρουπ , που ειναι απο τα ελαχιστα ελλ. γκρουπ με ελληνικο στιχο που συμπαθω απο το παρελθον-παρων , οποτε γιαυτο ισως μου αρεσε και το κομματι αυτο . 

    επισης να πω οτι θεωρω ενα κομματι ηδη σαν φαβορι για τελικο νικητη, απο τα προηγουμενα γκρουπ ,καταλαβαινοντας λιγο πολυ τα 'γουστα ' των ψηφοφορων και τα κριτηρια τους . Δεν θα το πω γιατι δεν θεωρω οτι ειναι της ωρας  , απλα και μονο εχω την εντυπωση οτι το κομματι που θα επικρατησει τελικα , δεν θα ειναι 'εντεχνο΄παρολη την μεγαλη απηχηση του ειδους εδω . Αυτο καθαρα σαν 'ποδοσφαιρικη ' προβλεψη ,μην παρθει και στα σοβαρα , αλλωστε υπαρχει ενα γκρουπ ακομα .  

     

     


    costaspanag
    27.03.2013, 09:12

    @alpatman: Δεν υπάρχει μόνο "ένα γκρουπ ακόμα", αλλά δύο  (7ο & 8ο). Ούτε η ψηφοφορία για το παρόν (6ο) γκρουπ τελείωσε ακόμα.


    alpatman
    27.03.2013, 09:27

    Costaspanag , ναι εχεις απολυτο δικιο , το ειδα μετα , οτι μενουν αλλα 2 γκρουπ και οχι ενα ,δεν εχει σημασια ισχυει αυτο που ειπα για την προβλεψη ... αναμενουμε λοιπον   με το ιδιο ενδιαφερον και τα αλλα 2 γκρουπ . 


    Silverstrike
    27.03.2013, 12:12

    Κάποια ονόματα που εμφανίζονται ανα γκρουπ σ'αυτή τη συζήτηση,δηλαδή όποτε συμμετέχει το κομμάτι που τους ενδιαφέρει απ'ότι κατάλαβα,καλύτερα να μη μιλάνε για αδικία και πως δεν ακούστηκαν όλα τα κομμάτια...Που ήσασταν να μιλήσετε για τ'άλλα γκρουπ?Έσεις είστε σίγουροι οτι τ'ακούσατε όλα?..

    Ο νοών νοείτο για ποιους μιλάω..Καλή συνέχεια!


    jotagerogiorgi
    27.03.2013, 15:03

    πολλά όμορφα τραγούδια κι εδώ!!ξεχωρισα την "Μαρκίζα",το "ήθελα ακομα ενα φιλί"Επίσης μου αρεσαν το "σαν αερικό",κι η "Μελισσα" ψηφισα πριν δω σχολια..πιστευω οτι θα ηταν καλυτερο αν σχολιαζαμε στο τελος..ακομα κι αν δε θελει κανεις να επιρρεαστει,τα κομματια για τα οποια εγινε λογος τα προσεχει αθελα του λιγο περισσοτερο νομίζω,,,

    [ τροποποιήθηκε από τον/την jotagerogiorgi, 27-03-2013 15:04 ]


    vasilispoul
    27.03.2013, 22:10

    Mια κουβέντα επιτρέψτε να πω για  ένα ωραίο τραγούδι, που άκουσα  στο 6ο γκρουπ και μπορώ να πω τώρα που τελειώνει η ψηφοφορία και δεν αλλάζει για εκείνο κάτι, ούτε για το διαγωνισμό. Είναι "το ταξίδι της σιωπής" που κινήθηκε σταθερά στην 9η θέση από την αρχή σχεδόν της διαδικασίας. Ο συνθέτης και στιχουργός του κάποιος "Αντώνης" αγνώστων λοιπών στοιχείων έχει ανεβάσει το κομμάτι στο youtube με μια εικόνα μόνο σαν πλάνο από ένα στενάχωρο και πένθιμο πίνακα του Edvard Munch από τους γνωστούς του με το θάνατο μιας μητέρας και την απόγνωση ενός παιδιού.

    Ένα τέτοιο θέμα έχει αναδείξει στο τραγούδι ο Αντώνης, δεν ξέρω αν αφορά δικο του πρόσωπο, να είναι καλά η οικογένειά του, αλλά όποιος το ακούσει στο βάθος θα πιάσει την ανάγκη ενός παιδιού να πει στη μητέρα του πόσο την αγαπάει έστω κι αφού έφυγε εκείνη για το μεγάλο ταξίδι.  Αυτή την ανάγκη να "προλάβουν" την έχω ακούσει και στην πραγματικότητα από δικά μου πρόσωπα. Θέλω να σημειώσω τη αλήθεια και το ανυπόκριτο συναίσθημα που βγάζει αυτό το τραγούδι.

    Κάτι επίσης αξιοπρόσεκτο σε αυτό το κομμάτι είναι ότι ο ίδιος ο συνθέτης δεν το πρoώθησε σχεδόν καθόλου αφού όπως είδα στο youtube έχει μερικές μόνο δεκάδες views, κάπου δύο χρόνια τώρα, φαντάζομαι δε ότι ανάλογα και στο διαγωνισμό αυτό δεν το διαφήμισε ιδιαίτερα για να κερδίσει ψήφους κι αυτό σημειώνεται συν στο ιδιαίτερο αυτό τραγούδι. Τον άνθρωπο βέβαια δεν τον γνωρίζω ούτε προσωπικά ούτε διαδικτυακά, η μουσική όμως είναι μια κοινή γνώσσα που μας ενώνει. Τα συγχαρητήριά μου!


    -----------------

    B.Π.

    [ τροποποιήθηκε από τον/την vasilispoul, 27-03-2013 23:06 ]


    SakisKouroupos
    27.03.2013, 23:08
    Περίεργο !!! Υπάρχουν άλλα 10 έντεχνα .... πως σας διέφυγαν και δεν τα βλέπω στην πεντάδα !!!
    KRISTHESS
    27.03.2013, 23:22

    Παράθεση:

    Το μέλος SakisKouroupos στις 27.03.2013, 23:08 έγραψε...

    Περίεργο !!! Υπάρχουν άλλα 10 έντεχνα .... πως σας διέφυγαν και δεν τα βλέπω στην πεντάδα !!!

    Kακίες!!!{#emotions_dlg.tt2}


    SakisKouroupos
    27.03.2013, 23:28
    Αλλο το χιούμορ και άλλο οι κακίες.....
    KRISTHESS
    27.03.2013, 23:47
    δεικτικό όμως χιούμορ!!!
    SakisKouroupos
    27.03.2013, 23:50

    Οπως το βλέπει καθένας .....

    [ τροποποιήθηκε από τον/την SakisKouroupos, 27-03-2013 23:50 ]