ελληνική μουσική
    470 online   ·  210.874 μέλη

    Ποια τραγούδια του 3ου Διαγωνισμού ξεχωρίζετε;

    jorge
    27.03.2013, 23:54
    Κρίμα που δεν προκρίθηκε η ροκ μπαλάντα με τίτλο Η Μαρκίζα...
    mary_omikron
    27.03.2013, 23:58
    Θα κάνει παρέα με το άλλο στην άκρη εκεί του δρόμου :) :) Δεν πειράζει, εμείς τα αγαπήσαμε !!!
    vasilispoul
    27.03.2013, 23:58

    Aυτό το γκρουπ τελικά ειχε μεγάλο ενδιαφέρον από συμμετοχή στη ψηφοφορία, έπαιξε ψηλά η 5άδα.


    SakisKouroupos
    27.03.2013, 23:58
    Πραγματικά ...Κρίμα...!!!
    costaspanag
    28.03.2013, 01:14

    Πριν λίγο τελείωσε η ψηφοφορία του 6ου γκρουπ.  -Βέβαια για τα 5 προκριθέντα τραγούδια ουσιαστικά δεν τελείωσε, μια και θα μετάσχουν στον τελικό. Γιαυτό άλλωστε και δεν ανακοινώνονται ακόμα τα ονόματα των συντελεστών τους-.

    Αποδεσμεύομαι λοιπόν να μιλήσω μόνο για τις προτιμήσεις μου σε εκείνα για τα οποία η κρίση έχει οριστικά τελειώσει, αφού δεν έτυχε να προκριθούν.

    Τα άκουσα με πολλή προσοχή όλα και μου άρεσαν ιδιαίτερα,

    κατά 1ο λόγο τα:  Πλάσματα μικρά, Πού είσαι, Την αγάπη πάλι αναζητώ.

    Κατά 2ο λόγο τα: Ψηλά στα σύννεφα, Ελλάδα, Ο πύργος.

    Κατά 3ο λόγο τα:Ερωτικό, Έλα και πάρε με.

    Κατά 4ο λόγο τα: Ένα μόνο καράβι, Στο ποτάμι, Λέω αντέχω (Τάχα Λήθινος), Μια ευχή, Παρόν και παρελθόν, Αγάπη (της καρδίας), Μια νύχτα σιωπηλή, Το λιμάνι.

    Μου άρεσαν επίσης τα: Η μαρκίζα, Στην άκρη του δρόμου, Το ταξίδι της σιωπής, Κρυμμένα λάθη, Μη φοβάσαι, Σε ονειρεύτηκα.

    Συγχαίρω τους συντελεστές τους, καθώς επίσης και όλων των τραγουδιών της ομάδας και εύχομαι καλή συνέχεια.


    SakisKouroupos
    28.03.2013, 10:19
    Στο 7 γκρουπ το " Παιξε με το χρόνο" δεν παίζει....
    costaspanag
    28.03.2013, 10:59

    Δεν παίζει ούτε σε μένα.


    DONARAKONTINTINA
    28.03.2013, 11:24
    Καλημέρα σας...ούτε και σε μένα παίζει..
    Noemi
    28.03.2013, 13:59

    Τώρα παίζει κανονικά! Έβαλα κι εγω να ακούσω τα κομμάτια του 7ου γκρούπ και δε μου έπαιζε ούτε μένα, αλλά τώρα το φτιάξανε :)

    Ίσως μας το φυλάγανε για έκπληξη, γιατί αυτό το κομμάτι είναι το καλύτερο που έχω ακούσει μέχρι στιγμής στο διαγωνισμό!!!

    Πολύ ωραία η γκάϊντα στη μέση του κομματιού!
    Πολύ καλή δουλειά, μπράβο στα παιδιά! {#emotions_dlg.thumbup}


    3wgr
    28.03.2013, 14:57

    ενταξει..ειναι πολυ νωρις για να δουμε πως θα εξελιχεθι αυτος ο γυρος και τα πραγματα μπορει να αλλαξουν αρδην ....αλλα στην παρουσα φαση το κομματι που ειναι πρωτο ειλικρινα ομως ρε παιδια....αρκει ενα κομματι να λεει διπλα εντεχνο λαικο να εχει μπουζουκι και λιγο απο ελλαδα και ας τραγουδαει οπως να ειναι ο ερμηνευτης...παλι θεμα ψυχης ειναι ολα..και ολα αποψη????ειλικρινα δεν καταλαβαινω..δεν θελω να κανω κακεσ κριτικες ..οπως και να εχει ο καθε καλιτεχνης εχει το δικο του στυλ,αποψη, και την δικια του βασανο με την τεχνη,αλλα ενταξει ρε παιδια ειπαμε....μην ψηφιζετε με βαση εξαρτημενα αντνακλαστικα και συνηθειες και συμπαθειες..ακουστε και λιγο....

    υγ..δεν εχω τραγουδι σε αυτο το γυρο..η παρεμβαση μου ειναι καθαρα ακαδημαικη...ισως και κακως την κανω..αλλα ξερω και εγω μου ηρθε...


    Dee
    28.03.2013, 16:26
    Συμφωνω 100% με τον προλαλησαντα... Πραγματικα αυτο το κομματι "να ξεχασεις"... Δεν το ακουτε πριν το ψηφισετε? Δεν μπορω να διανοηθω πως ειναι τοσο ψηλα ,και κομματαρες οπως το "παιξε με τον χρονο" και "μελαχροινη μου ομορφια" εχουν τους μισους ποντους!! Κατι αλλο παιζει........
    trelakias
    28.03.2013, 16:40

    Παράθεση:

    Το μέλος Dee στις 28.03.2013, 16:26 έγραψε...

    Δεν το ακουτε πριν το ψηφισετε?


    Όχι...

    Περιμένετε να περάσουν μερικές μέρες να ψηφίσουν όσοι άκουσαν

    {#emotions_dlg.oops}


    gonii
    28.03.2013, 17:06
    Το "παίξε με το χρόνο" είναι πραγματικά πολύ ιδιαίτερο κομμάτι!Συγχαρητήρια στα παιδιά που το επιμελήθηκαν.Ξεχωριστοί στίχοι και μελωδίες.Αξίζει σίγουρα να φτάσει στον τελικό. Εύχομαι καλή επιτυχία σε όλους!
    KRISTHESS
    28.03.2013, 17:17

    προσωπικά με το συγκεκριμένο όμιλο..δεν έχω τρελαθεί...έχω ξεχωρίσει όμως ένα από τα ροκάκια(ένα τέλος πάντων από αυτά που τιτλοποιούνται ως ροκ...)που θέλω να το ακούω και να το ξανακούω... περισσότερα θα πω μόλις ψηφίσω μετά από μερικές μέρες...

    [ τροποποιήθηκε από τον/την KRISTHESS, 28-03-2013 17:20 ]


    vasilispoul
    28.03.2013, 17:43

    Παράθεση:

    Το μέλος KRISTHESS στις 28.03.2013, 17:17 έγραψε...

    προσωπικά με το συγκεκριμένο όμιλο..δεν έχω τρελαθεί...]

    Παρομοίως.. 

    Να πούμε πόσο κακό κάνουν οι άσχημες ηχογραφήσεις σε ένα τραγούδι όσο συμπαθητικο κι αν είναι? Επίσης οι μέτριες ή oldfashion φωνές "χτυπάνε" και κοστίζουν στους δημιουργούς.  Εχω ακούσει το ένα τρίτο.. Υπάρχουν μερικά δυνατά και προσεγμένα ως τώρα.


    3wgr
    29.03.2013, 11:11

    αααχχχχχ τι με εχει πιασει και δεν μπορω να σταματησω την γκρινια??????σορυ παιδια με εχει πιασει κριση..το καταλαβαινω απολυτα αν θελετε να με κραξετε ή να με διωξετε αλλα με εχει πιασει ενα πραγμα ανεξελεκτο και τρωγομαι με τα ρουχα μου ενω ξερω οτι δεν αλλαζει τιποτα ...αλλα να...οκ ..λεμε για αυτους που ψηφιζουν ..ενταξξξξξξ.....αυτοι οι ορισμοι που δινουν οι καλλιτεχνες στα τραγουδια τους ομως ρε παιδια......ειναι μερικες φορες να απορεις και να γελας και να κλαις....''ορχηστρικο '' με στιχους που αλλου υπαρχει ρε παιδια???electronica χαρακτηριζεται το μουσικο ειδος που εχει ''συνθια'' και ψευτικες μποτες στα τεσσαρια ασχετα αν ο τραγουδιστης τραγουδαει βυζαντινη μουσικη και λαικα???καλα για το εντεχνο οτιδηποτε δεν το συζηταω εχει καταντησει πλεον αηδια...ακουω εντεχνο και βγαζω μπιμπικια....δεν ξερω τι λετε εσεις παντως εμενα ολο αυτο μου φαινεται ανουσιο και ενδεικτικο μιας πολυ κακης μουσικης παιδειας....και παλι συγνωμη για την κριση γκρινιας...θα παω σε θεραπευτη συντομα για να ξαναγινω ο παλιος καλος αδιαφορος εαυτος μου....


    vmandrak
    29.03.2013, 11:41
    Σαν ένας από τους συμμετέχοντες στο διαγωνισμό, σας αναφέρω απλά ότι δεν δηλώσαμε πουθενά το είδος τους κομματιού που ανεβάσαμε. Οι "τίτλοι" δόθηκαν από την επιτροπή του διαγωνισμού. Τουλάχιστον αυτό έγινε στη δικιά μου περίπτωση και φαντάζομαι το ίδιο έγινε σε όλους...
    jorge
    29.03.2013, 12:04

    Παράθεση:

    Το μέλος vmandrak στις 29.03.2013, 11:41 έγραψε...

    Σαν ένας από τους συμμετέχοντες στο διαγωνισμό, σας αναφέρω απλά ότι δεν δηλώσαμε πουθενά το είδος τους κομματιού που ανεβάσαμε. Οι "τίτλοι" δόθηκαν από την επιτροπή του διαγωνισμού. Τουλάχιστον αυτό έγινε στη δικιά μου περίπτωση και φαντάζομαι το ίδιο έγινε σε όλους...

    Δεν ισχύει.


    vmandrak
    29.03.2013, 12:21

    Αγαπητέ φίλε jorge,

    Δεν ξέρω ποια είναι η συμμετοχή σου σε αυτό το διαγωνισμό, όμως ξέρω σίγουρα πως έλαβα μέρος στο διαγωνισμό! Δε δήλωσα πουθενά το είδος του τραγουδιού που ανέβασα και δεν καταλαβαίνω για ποιο λόγο προσπαθείς να πείσεις τον κόσμο για το αντίθετο. Άλλωστε αυτό μπορούν να το επιβεβαιώσουν και οι υπόλοιποι συμμετέχοντες. Δεν νομίζω να υπάρχει δημιουργός τραγουδιού που να χαρακτήριζε το τραγούδι του "αβέβαιο" ή ορχηστρικό ενώ έχει στίχους. Τι να πω... Εκεί κολλήσαμε τώρα, στο ποιος το έκανε;

    [ τροποποιήθηκε από τον/την vmandrak, 29-03-2013 12:26 ]


    3wgr
    29.03.2013, 13:12
    εγω παντως δηλωσα ειδος ποπ ροκ και αυτο εμφανιστηκε...δεν παιρνω ορκο για τους υπολοιπους αλλα εγω δηλωσα..και χωρςι να ειμαι και σιγουρος ηταν νομιζω στα υποχρωτικα πεδια συμπληρωσης....αλλα παει καιρος και εγω δεν θυμαμαι βασικα πραγματα που εγιναν χτες..οποτε μην σας παρω στο λαιμο μου....