ελληνική μουσική
    597 online   ·  210.873 μέλη

    Ποια τραγούδια του διαγωνισμού ξεχωρίζετε;

    BandofBounty
    14.04.2015, 19:52

    Μετά το "πάθημα" μου στα προηγούμενα groups, αποφάσισα να περάσω τα τραγούδια σε excel και να τα σορτάρω ανά είδος, ούτως ώστε να μην με επηρεάζει η αλλάγή από είδος σε είδος...

    Όμως με τα είδη, επικρατεί ένα μικρό χάος. Δε με ενοχλεί να λέει κάποιος το "ποπ" ως "ροκ" ή το "λαικό" ως "έντεχνο"...Αλλά να βαφτίζεται το "λαικό"  σε "ροκ" και το "ποπ" σε "παραδοσιακό", είναι κάτι που μόνο η μεταφυσική παραψυχολογία θα μπορούσε να εξηγήσει...

    Σε καμιά περίπτωση, δεν αναφέρομαι στην καλλιτεχνική αξία των τραγουδιών...όχι ακόμα τουλάχιστο (αν και τα νέα προς το παρόν από το μέτωπο, δεν είναι ευχάριστα).


    mparar
    14.04.2015, 20:19

    Και εγώ με τη σειρά μου να ευχαριστήσω όλους που ψήφισαν το τραγούδι "Αντίο...Αγαπημένη", αλλά και όσους το άκουσαν, κατατάσσοντάς το στην 9η θέση του 3ου γκρούπ, με αντικειμενικότητα, αφού δεν γνωρίζω άτομα στο ΜΗ, ούτε έχω φίλους που με ψήφισαν μέσω FΒ. Ευχαριστώ το ΜΗ και τους διοργανωτές για την ευκαιρία που μας έδωσαν να ακουστούν τα τραγούδια μας. Χρόνια Πολλά σε όλους. Αντίο Αγαπημένοι!!


    essendream
    14.04.2015, 20:29
    Όταν με το καλό τελειώσει ο διαγωνισμός θα μπορούμε να ακούμε μόνο αυτά που βγήκαν στην εικοσάδα ή όλα τα τραγούδια ακομα κι εκείνα που δεν πέρασαν στον τελικό;;; Θα μου λείψει το ..γλυκό γιασεμί, το Αντίο Αγαπημένη, Ο Οδυσσέας.... και τόσα άλλα όμορφα αυτού του Ομύλου!!!
    geo321
    14.04.2015, 20:33

    Παράθεση:

    Το μέλος essendream στις 14.04.2015, 20:29 έγραψε...

    Όταν με το καλό τελειώσει ο διαγωνισμός θα μπορούμε να ακούμε μόνο αυτά που βγήκαν στην εικοσάδα ή όλα τα τραγούδια ακομα κι εκείνα που δεν πέρασαν στον τελικό;;; Θα μου λείψει το ..γλυκό γιασεμί, το Αντίο Αγαπημένη, Ο Οδυσσέας.... και τόσα άλλα όμορφα αυτού του Ομύλου!!!

    Μονο τα 20 πρωτα,αν θελεις μπορεις να στειλεις μηνυμα σε καθε δημιουργο να σου στειλει αν θελει το τραγουδι του.


    essendream
    14.04.2015, 20:36
    Ωωωω μάλιστα ....άρα να κρατάω από τώρα ονόματα και....διευθύνσεις να μην τους χάσω μετά!!!
    maltco
    14.04.2015, 21:07

    Αναζητείται έμπνευση ...

    [ τροποποιήθηκε από τον/την maltco, 14-04-2015 21:07 ]


    KRISTHESS
    14.04.2015, 23:32

    Δεν ξέρω αν αναζητείται "έμπνευση"...γιατί πιστεύω πως και το γκρουπ αυτό έχει καλά κομμάτια..αλλά σε κάποια τραγούδια παρόλο που μου άρεσαν πολύ.. ψιλοκρατήθηκα..ο λόγος ήταν ότι μου θύμησαν έντονα κάποια άλλα..για παράδειγμα..το "Αυτή την Κυριακή" μου θύμησε το "Χωρίς φτερά" της Κωνσταντίνας..Το "Ουρανέ μην ξημερώνεις" μου θύμησε σε κάποια σημεία το "Ερωτικό" της Αρβανιτάκη..(η δε φωνή μου αρέσει αν και μου κάνει λίγο Σφακιανάκη..) "Η εξομολόγηση ενός Θεού" μου θύμησε λίγο Πυξ λαξ και "έπαψες αγάπη να θυμίζεις"... Επίσης κάτι μου θυμίζει και η "1η θέση"... αν και δεν μπόρεσα να το προσδιορίσω...θα μού'ρθει πιστεύω ίσως... σε ανύποπτο χρόνο ..Smile

    Όλα αυτά τα ανέφερα ορμώμενη από το "ζητείται έμπνευση"... Στη μουσική όμως(όπως λένε..) δεν υπάρχει παρθενογέννεση .. Πολλοί μουσικοί έχουν τις επιρροές τους,αυτό δεν αμφισβητείται.. Προσωπικά πάντως ακόμα και με  επιρροές μου άρεσαν τα παραπάνω κομμάτια Smile.. Και να το διευκρινίσουμε.. άλλο επιρροή.. και άλλο αντιγραφή Smile.. Ωστόσο το κριτήριο είναι προσωπικό και φυσικά και για τα παραπάνω κομμάτια εκφράζω μία καθαρά προσωπική άποψη! Δε θέλω σε καμία περίπτωση να εκληφτεί το ποστ μου αυτό σαν αρνητικό από τους δημιουργούς ..γιατί απλά δεν είναι!! (επειδή όποιος καεί στο χυλό..φυσά και στο γιαούρτι..) Το τονίζω ότι τα παραπάνω τραγούδια μου αρέσουν και μπράβο στους δημιουργούς τους!


    -----------------

    Θεσσαλονίκη - Γιάννενα με δυο παπούτσια πάνινα..

    [ τροποποιήθηκε από τον/την KRISTHESS, 14-04-2015 23:33 ]


    mary_omikron
    15.04.2015, 00:26

    Αν πρόκειται να απαντήσω στην κυριολεξία του "ποιά τραγούδια του διαγωνισμού ξεχωρίζετε" με άνεση αναφέρω το Τζίβες πρέφα χωρίς ταίρι, απίστευτα φρέσκο και χαριτωμένο από τον τίτλο μέχρι στίχο, σου φτιαχνει την διάθεση με την μία....  και το ανάλαφρο χαρούμενο Δήθεν που ήδη σε προδιαθέτει με τον εμπνευσμένο χαρακτηρισμό "ανάλαφρη σουινγκοποπ οπερέττα"....χαχαχαχα σαν να λέμε του Θεόφραστου Σακελλαρίδη ένα πράμα δηλαδή. Μπράβο παιδιά, ξεχωρίζετε !!!

    Εχω εντοπίσει βέβαια κι άλλα όμορφα τραγουδάκια που μου άρεσαν και είμαι ακόμη σε φάση επανακροάσεων προκειμένου να ψηφίσω.

    Ομορφο κι αυτό το γκρουπ {#emotions_dlg.thumbup} 


    -----------------

    Η ανάγκη να έχεις πάντα δίκιο, σφραγίδα ενός χυδαίου πνεύματος.. (Αlbert Camus)

    [ τροποποιήθηκε από τον/την mary_omikron, 15-04-2015 00:29 ]


    soky
    15.04.2015, 00:41

    Θα ήθελα να ευχαριστήσω το διαγωνισμό για την ευκαιρεία που έδωσε στους καλλιτέχνες,να ακουστούνε τα κομμάτια τους.Ευχαριστώ για τα σχόλια σας,φίλοι μου!Το κομμάτι "Γλυκό γιασεμί "υπάρχει και στο youtube. 

     Καλή συνέχεια και καλή επιτυχία σε όλους!!!

    [ τροποποιήθηκε από τον/την soky, 15-04-2015 00:46 ]


    KRISTHESS
    15.04.2015, 00:42
    Mαίρη μου είναι "Τρελοί" στανταρντ! Τους αγαπώ.. όποιοι κι αν είναι από πίσω !!!!!! και την Προβατινα και τον Ελέφα και τη Φοράδα και το περιστερι :-Ρ
    mary_omikron
    15.04.2015, 00:47

    Μα δεν είναι όντως ξεχωριστά στο στυλ και το ύφος? πολύ μ΄άρεσαν αυτά και τα δύο {#emotions_dlg.biggrin}

    είχε ένα μαλλί φλοκάτηηηηη λαλα λα λα λα λα{#emotions_dlg.lol}


    KRISTHESS
    15.04.2015, 00:54
    και ανέβαιναν και οι ψύλλοι !!!χαχαχαχαχαχα
    BandofBounty
    15.04.2015, 00:58

    Περί έμπνευσης και επιρροών...

    Όλοι επηρεάζονται από κάπου, ακόμη και αυτοί που έχουν ανακηρυχθεί "πατέρες" ενός μουσικού ρεύματος...

    Υπάρχουν όμως, δύο πολύ γενικές κατηγορίες...Αυτοί που ακούνε λίγα μουσικά είδη και ακόμα λιγότερους μουσικούς και αυτοί που ακούνε πολλά μουσικά είδη και πολλούς μουσικούς. Φυσικά, ανάμεσα στα δύο άκρα αυτού του ιδιότυπου μουσικού άξονα, υπάρχει πολύ μεγάλη απόσταση. Όσο πιο πολύ γεμίζει ο καθένας το μουσικό του καλειδοσκόπιο, τόσο πιο δύσκολα αντιλαμβάνεσαι τις επιρροές του. 

    Η έμπνευση τρέφεται κυρίως από τα βιώματα και τον βαθμό ευαισθησίας απέναντι σε αυτά. Είναι συχνό όμως το φαινόμενο, μια λιτοδίαιτη έμπνευση να βρίσκει τροφή στις επιρροές, και όταν μάλιστα, αυτές προέρχονται από το ένα άκρο του προαναφερθέντος άξονα (αυτό με τα λίγα ακούσματα), τότε τα αποτελέσματα...δεν είναι αυτά που θα επιθυμούσε ένα "ανήσυχο" αυτί. Με άλλα λόγια, η επιρροή είναι το λίπασμα για να αναπτυχθεί η έμπνευση. Χωρίς καρπό όμως, όσο λίπασμα και να ρίξεις...στην καλύτερη, ζιζάνια θα βγούν.

    Θα ξεχωρίσω το "Παράπονο της αγάπης"


    KRISTHESS
    15.04.2015, 01:05
    Συμφωνώ σε όλα μαζί σου.. όπως και για το Παράπονο της αγάπης..το θεωρώ εμπνευσμένο πραγματικά.Όχι μόνο μουσικά..Είναι εξαιρετικός ο στίχος.. Από αυτά που ξεχώρισα και γω.
    atreu73
    16.04.2015, 08:56

    Αν και με λοιδόρησαν, αν και με καταδίωξαν και επιχείρησαν να με φιμώσουν εγώ επιστρέφω.

    Καταρχάς τις ενστάσεις πάνω κάτω κι ολούθε μου σε αυτούς που υποστηρίζουν ότι δεν μπορείς να καταλάβεις αν ένα τραγούδι είναι καλό ή άσχημο στα πρώτα 20 δευτερόλεπτα. Είναι σα να λέμε ότι δεν μπορείς να καταλάβεις αν ο χαλβάς είναι καλός μόνο από την πρώτη μπουκιά. Τελος πάντων. Απλά να πω. Δεν ξέρω αν το παρατηρήσατε αλλά τα τελευταία τραγούδια από κάθε γκρουπ είναι συνήθως και τα χειρότερα οπότε κάποιος που δεν έχει ωκεανούς χρόνου στη διάθεσή του ακούει απευθείας αυτά με την υψηλότερη βαθμολογία. Όχι ότι αυτά είναι καλά αλλά λέμε τώρα.

    Από αυτό το γκρούπ το καλύτερο τραγούδι που τα πατάει όλα κάτω και τα λιώνει κάτω από την τεράστια μα συνάμα κι ευαίσθητη πατούσα του είναι το Ε! (το θαυμαστικό δεν το έβαλα εγώ, ήταν εκεί, για να μη πει κανένας ότι σιγοντάρω τον καλλιτέχνη να πούμε και ούτε και τον ξέρω φυσικά και ούτε και είμαι εγώ. Ο καλλιτέχνης δηλαδή. Και πως θα μπορούσε; Αυτό θα σήμαινε ότι δεν ξέρω τον εαυτό μου. Που βέβαια κάποιες φορές συμβαίνει αλλά όχι σ' αυτήν την περίπτωση.)

     

        


    geo321
    16.04.2015, 17:08

    Και μενα σημερα η μανα μου ειχε κανει παστιτσιο αλλα ηταν ωραιο απο την πρωτη μπουκια και ετσι ειδα οτι το Ε! δεν ηταν τοσο καλο σε συγκριση με το παστιτσιο και ετσι δεν του εβαλα 5 αστερια!

    επισης με απορροφησε η γευση και ετσι ακουσα μονο τα 10 πρωτα τραγουδια..........


    -----------------

    Τελικα η ευτυχια ειναι δυο σταλες βροχης................η μια σου δινει αγαπη και η αλλη προσεχει την ΑΓΑΠΗ ΣΟΥ!

    http://www.facebook.com/profile.php?ref=profile&id=100000080776144#/group.php?gid=63148794445

    [ τροποποιήθηκε από τον/την geo321, 16-04-2015 17:12 ]


    BandofBounty
    16.04.2015, 17:44

    Νόμιζα ότι μόνο έρωτας περνά από το στομάχι, αλλά φαίνεται ότι τελικά περνά και η μουσική...

    Ο χαλβάς που λέτε...συγνώμη, το Ε! ήθελα να πω, είναι συμπαθητικό τραγούδακι κι αν δεν άφηνε αμυδρά μια αίσθηση ελληνικού ροκ των 80's (τότε που ο ελληνικός στίχος ήταν ταμπού και τον έγραφαν ως επί των πλείστων όσοι δεν ήξεραν αγγλικά - με ότι αυτό συνεπάγεται), θα το 'παιρνε το 12άρι του...χαλάρά!

    Δίκαια πάντως βρίσκεται στην 5άδα σε έναν όμιλο φωτιά (...και στάχτη συνάμα ;)


    Goldsky
    16.04.2015, 18:48

    ΔΥΣΤΙΧΟΣ ΔΕΝ ΑΚΟΎΓΟΝΤΑΙ ΟΛΑ ΤΑ ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ ΤΑ ΠΡΩΤΑ ΔΕΚΑ ΔΕΚΑΠΕΝΤΕ ΚΙ ΑΝ!!!! ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΑΔΙΚΗΜΈΝΑ ΟΠΩΣ ΤΟ ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΕ ΧΑΣΩ,ΟΝΕΙΡΟ ΜΟΥ ΕΣΥ,ΛΥΤΡΩΣΗ ΚΑΙ ΑΛΛΑ!!! ΤΑ ΛΕΥΤΑΙΑ 15 ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΑΚΟΥΓΟΝΤΑΙ ...

    [ τροποποιήθηκε από τον/την Goldsky, 16-04-2015 18:56 ]

    [ τροποποιήθηκε από τον/την Goldsky, 16-04-2015 18:57 ]


    KRISTHESS
    16.04.2015, 19:25
    Αυτός που θέλει να τα ακούσει .. τα ακούει.Γι'αυτό και είναι ανακατεμένα κατά την ψηφοφορία τους και δεν βλέπεις εκείνη την ώρα τη βαθμολογία. Τώρα αν κάποιος τα έχει προσημειωμένα βάσει βαθμολογικού πίνακα και πάει μετά και ψηφίζει.. Ε τι να πω.. δικαίωμά του αλλά και κακό του κεφαλιού του
    aitherovamonas
    16.04.2015, 19:39

    Αυτή την Κυριακή                   5

    Σκιά                 4

    Φύγε με κόκκινο                     4  

    Tο παράπονο της αγάπης                3

    Ουρανέ μην ξημερώνεις                    2         

    Όπως αλλάζουν οι εποχές              2

    Να 'ρθεις ξανά                       2

    Όνειρό μου εσύ                      1

    1η θέση                      1

     

    {#emotions_dlg.rockon}{#emotions_dlg.walkman}